Aktualności

Dlaczego Chiny są inkubatorem multimilionerek?

Tylko 14 kobiet na świecie dorobiło się 10-cyfrowych majątków, z czego połowa zbiła fortuny w Chinach. W Chinach często przytacza się słynne powiedzenie Mao Tse Tunga: „Kobiety podtrzymują połowę nieba".

Biorąc pod uwagę różnice w zarobkach i panującą nadal w wielu częściach świata dyskryminację, ideał Mao odbiega znacznie od rzeczywistości. Jednak garstka chińskich kobiet wspięła się na szczyty finansowe i zawodowe pod przynajmniej jednym względem – trafiły do klubu multimilionerów.

W Chinach swoje fortuny zbiła połowa z 14 multimilionerek na świecie – tych, które nie odziedziczyły swoich majątków, tylko same się ich dorobiły. Wśród nich jest chińska biznesmenka Chu Lam Yiu, która zaopatruje chińskie firmy tytoniowe i Xiu Li Hawken, obywatelka Wielkiej Brytanii, która pomaga zarządzać podziemnymi centrami handlowymi w Chinach. Hawken jest jedną z trzech kobiet, które wprowadziwszy swoje firmy na giełdy azjatyckie w ciągu ostatnich 18 miesięcy, zadebiutowały na tegorocznej liście miliarderów. Wu Yajun dorobiła się fortuny na nieruchomościach. W listopadzie wprowadziła Longfor Properties na giełdę i jest obecnie najbogatszą kobietą na świecie.

Linda Xinrong Kausch, pisarka z Shenzhen, która pracuje obecnie nad książką o tym, jak 12 biznesmenek z Zachodu odniosło sukces w Chinach, twierdzi, że kobiety biznesu zawdzięczają swoje sukcesy różnym okolicznościom. Dodaje, że kluczowym czynnikiem było wykształcenie się sprzyjającego środowiska społecznego i gospodarczego, które nie tylko umożliwiło kobietom edukację i założenie własnych firm, ale ich do tego zachęciło. Kolejnym czynnikiem były nieustannie zmieniające się przepisy na rozwijającym się rynku, co pozwalało na większą elastyczność i oznaczało mniej biurokracji niż na przykład w Europie. Dodaje, że dla tych kobiet możliwość przyczynienia się do utrzymania rodziny i rozwoju kraju jest powodem do dumy.

– Większość pracujących kobiet w Chinach powie: „Jestem dumna, że pracuję" – wyjaśnia Kausch. – Chinki nie zawsze są bardzo ambitne, ale są z natury bardzo pracowite. Teraz są w końcu za to nagradzane.

Choć większość ważnych branż, m.in. bankowość, stal, telekomunikacja i produkcja energii elektrycznej, wciąż jest w rękach państwa, to ciężko pracujący przedsiębiorcy dorabiają się coraz częściej fortun w takich branżach jak nieruchomości, towary detaliczne i konsumpcyjne.

„Setki tysięcy nowych chińskich firm przekształciły ten kraj w najbardziej konkurencyjne środowisko dla biznesu" – pisze Edward Tse, prezes chińskiej firmy doradczej Booz & Company, w swojej książce The China Strategy: Harnessing the Power of the World’s Fastest-Growing Economy (Strategia Chin. Wykorzystać siłę najszybszej rozwijającej się gospodarki świata). „Chiny są obecnie największym i najszybciej rozwijającym się źródłem przedsiębiorczych nowych firm".

Państwowe biuro statystyczne podaje, że w Chinach kobiety pracujące stanowią niemal 50 proc. studentów uczelni wyższych i 36 proc. wszystkich osób pracujących. Shaun Rein, założyciel szanghajskiej firmy China Market Research Group, mówi, że kobiety zarabiają około połowę dochodów rodzinnych, 20 proc. więcej niż w latach 50.

Z ankiety przeprowadzonej w 2002 r. wśród chińskich biznesmenek wynika, że wiele z nich nauczyło się przedsiębiorczości i nabyło umiejętności menadżerskie, zajmując wysokie stanowiska w dużych państwowych firmach, a dzięki nawiązanym tam znajomościom było w stanie pozyskać potrzebny kapitał. Inne zdobyły doświadczenie w sektorze prywatnym. W ankiecie napisano, że większość ma wyższe wykształcenie zdobyte na uniwersytetach w kraju lub zagranicą.

Więcej:

http://finanse.wp.pl/kat,104784,title,Dlaczego-Chiny-sa-inkubatorem-multimilionerek,wid,12107764,wiadomosc.html 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.