Aktualności Transport i logistyka

14 lat – to średni wiek kontenerowców

Morska flota kontenerowa się starzeje. Średni wiek jednostek kontenerowych to 14 lat. Co piąty statek służy zaś od ponad 20 lat.

Bałtycka i Międzynarodowa Rada Żeglugowa (BIMCO) to największa organizacja pozarządowa zajmująca się żeglugą morską i standaryzacją dokumentów przewozowych. BIMCO zrzesza ponad 1900 podmiotów, wśród których znajdują się armatorzy, agenci morscy i brokerzy. Z danym organizacji wynika, że światowa flota kontenerowa się starzeje. Obecnie po morzu pływają dużo starsze statki niż jeszcze 10 lat temu.

Zgodnie z raportem BIMCO średni wiek aktualnie pływających kontenerowców to 14,2 lat. To o ponad 4 lata więcej niż w 2010 roku, gdy średni wiek jednostek kontenerowych wynosił 9,9 lat. Mimo nowych dostaw średnia wieku statków rośnie. Głównie ze względu na liczne naprawy i niski poziom złomowania.

 

 

W ciągu ostatnich 13 lat na rynku pojawiło się ponad 2500 statków. Niemal 1400 przeszło proces recyklingu. To nie było jednak wystarczające działanie, aby utrzymać lub zmniejszyć średni wiek floty kontenerowej. Jak podaje BIMCO co piąty pływający kontenerowiec ma przeszło 20 lat. Z kolei ponad 70% statków pływa po morzu od co najmniej dekady.

Rosnący wiek jednostek pływających może towarzyszyć branży morskiej w kolejnych latach. Wszystko za sprawą niesprecyzowanych jeszcze przepisów niskoemisyjnych. Branża stara się jednak zapobiegać zjawisku i już w 2025 roku na morze trafią kolejne statki – aż 750 kontenerowców.

Źródło: https://www.namiary.pl/2023/11/02/kontenerowce-coraz-starsze/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.