Aktualności

Chiny i ASEAN tworzą strefę wolnego handlu

W piątek Chiny oraz liczące 10 członków Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) mają zacząć wprowadzać w życie porozumienie o wolnym handlu.

Doprowadzi ono do powstania trzeciego pod względem wielkości bloku gospodarczego na świecie (po Europejskim Obszarze Gospodarczym i Północnoamerykańskiej Strefie Wolnego Handlu). Strefa objęta porozumieniem będzie liczyła 1,9 mld ludzi, zaś wartość wymiany handlowej w jej ramach wyniesie w 2010 r. 200 mld USD.

Dla ChRL główną korzyścią z porozumienia jest zabezpieczenie dostaw surowców. Kraje ASEAN widzą w nim z kolei szansę na uzyskanie szerszego dostępu do olbrzymiego rynku Państwa Środka.

Wstępna umowa o wolnym handlu pomiędzy Chinami a Stowarzyszeniem została podpisana w listopadzie 2002 r. Część ceł zmniejszono po 2005 r., w 2007 r. zawarto porozumienia w sprawie towarów i usług, zaś w sierpniu bieżącego roku zakończono pertraktacje dotyczące warunków inwestowania.

Więcej:

http://www.polska-azja.pl/2009/12/30/chiny-i-asean-tworza-strefe-wolnego-handlu/ 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.