Burze piaskowe, niedobór wody, zanieczyszczenie środowiska i zatłoczenie – oto powody, dla których w Chinach na nowo rozgorzała debata na temat przeniesienia stolicy kraju do innego miasta. Wśród propozycji najczęściej wymienia się Szanghaj i Xi’an.
Tylko w ostatnim miesiącu na skutek złej widoczności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza w Pekinie odwołano 280 lotów. Ponadto, w zeszłym tygodniu cenę wody zwiększono o 25 procent, aby zmniejszyć jej zużycie, zaś cztery miliony stołecznych pojazdów coraz częściej tkwi w korkach.
Analityk Hu Xingdou, który już w 2006 r. sugerował rządowi przeniesienie stolicy, podkreśla również, że skupienie w Pekinie wszystkich władz państwowych oraz najważniejszych instytucji społecznych i gospodarczych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa w przypadku wojny.
Pekin, czyli „północna stolica", został wybrany na siedzibę rządu po zdobyciu władzy przez Komunistyczną Partię Chin w 1949 r. jako alternatywa dla Nankinu, który był z kolei preferowany przez Kuomintang.
Początkowo miasto doskonale spełniało pokładane w nim nadzieje. Od ostatnich trzech dekad coraz wyraźniej widać jednak, że Pekin nie jest w stanie sprostać wyzwaniom stawianym metropolii szybko rozwijającego się państwa, na co składają się m.in. sąsiedztwo pustyni Gobi i zbyt duża jak na możliwości miasta populacja, liczy ono bowiem 17 milionów mieszkańców, podczas gdy władze uznają, że 12 milionów to wielkość optymalna.
Zobacz także:
Chiny: czy Szanghaj wyprzedzi Hongkong?
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.