Aktualności

Obama umacnia chińskiego juana

Chiny i USA będą współpracować w kwestiach gospodarczych – ogłosili prezydenci Barack Obama i Hu Jintao. Amerykański prezydent w Pekinie podkreślił, że USA przetrwała recesję dzięki pomocy Chin. Teraz jednak Obama nalega, by chiński juan został umocniony.

Barack Obama przekonywał, że w interesie globalnej równowagi gospodarczej chiński juan – na razie na sztywno powiązany z dolarem – powinien się umocnić.

Natomiast prezydent Hu Jintao oficjalnie nic na temat juana nie mówił. Jednak prezydent USA zdradził, że Chińczycy obiecali zmienić podejście do swojej waluty. Pekin miał zobowiązać się do przywrócenia juanowi w miarę upływu czasu kursu rynkowego.

Według analityków waluta pozostanie jednak powiązana z dolarem co najmniej do połowy przyszłego roku, zanim ożywienie w Chinach nie będzie miało solidnych podstaw. Sztywne powiązanie juana z dolarem doprowadziło do tego, że Chiny mają olbrzymią nadwyżkę w obrotach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi – chiński eksport do USA w ubiegłym roku był wart 338 miliardów dolarów, a amerykański eksport do Chin tylko 70 miliardów dolarów.

Więcej:

http://www.tvn24.pl/12692,1629079,0,1,obama-umacnia-chinskiego-juana,wiadomosc.html 

Zobacz także:

Obama nie podbił Chin

Obama po raz pierwszy w Chinach

Obama wybrał Chiny zamiast Dalajlamy  

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.