Aktualności

Chiny pożyczą krajom afrykańskim 10 mld dolarów

– Dziesięć miliardów dolarów pożyczą Chiny krajom afrykańskim w ciągu najbliższych trzech lat – poinformował premier Chin Wen Jiabao.

– Pomożemy Afryce w budowaniu zdolności finansowej. Przekażemy 10 miliardów dolarów w postaci preferencyjnych pożyczek – powiedział chiński premier w pierwszym dniu spotkania przywódców 49 krajów afrykańskich i Chin.

Premier Chin zapowiedział jednocześnie, że niektórym najbiedniejszym krajom afrykańskim anuluje długi. Jiabao podkreślił, że stosunki ChRL z Afryką odgrywają istotne znaczenie. – Bez względu na zmiany, jakie zajdą na świecie, nasza przyjaźń z afrykańskimi narodami nie zmieni się – powiedział.

Chińską ekspansją w Afryce zaniepokojony jest Zachód. Obserwatorzy krytykują Pekin za to, że jest zainteresowany jedynie zasobami naturalnymi Czarnego Kontynentu. – Chińscy komentatorzy odpierają zarzuty, mówiąc, że zazdrosna o wpływy ChRL w Afryce Europa wciąż traktuje ją jak swą kolonię – pisze agencja Reutera.

W zeszłym roku Parlament Europejski przyjął raport przestrzegający przed konsekwencjami polityki prowadzonej przez Państwo Środka od lat 90. dla rozwoju, gospodarki, środowiska i bezpieczeństwa Afryki, a także interesów UE w tym regionie.

Więcej:

http://news.money.pl/artykul/chiny;pozycza;krajom;afrykanskim;10;mld;dolarow,100,0,555364.html 

Zobacz także:

Inwazja gospodarcza – Chiny najeżdżają Afrykę

100 mld USD na lini Chiny-Afryka

Pierwsza strefa współpracy gospodarczej Chin z Afryką

 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.