Aktualności

Obama wybrał Chiny zamiast Dalajlamy

Barack Obama nie spotka się z przebywającym w USA duchowym przywódcą Tybetańczyków. Dlaczego? Zdaniem poniedziałkowego "Washington Post" prezydent USA odłożył spotkanie z Dalajlamą XIV do czasu, aż najpierw spotka się z prezydentem Chin Hu Jintao.

Będzie to pierwsza od 1991 roku wizyta Dalajlamy, podczas której nie spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zdaniem komentatorów waszyngtońskiego dziennika postępowanie Obamy jest gestem pod adresem Chin, ponieważ administracji zależy na współpracy Pekinu w sprawie sporu z Koreą Północną i Iranem dotyczącego ich programów nuklearnych.  

Szczególnie istotna jest rola Pekinu w negocjacjach w Phenianem, bo Chiny poprzez swoją pomoc żywnościową i energetyczną mają duży wpływ na Koreę Północną.

Administracja Obamy znacznie stonowała krytykę naruszania praw człowieka przez rząd chiński, poparła wzmocnienie pozycji Chin w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i przestała oskarżać Chiny o sztuczną deprecjację chińskiej waluty w celu stymulowania eksportu.

Więcej:

http://www.tvn24.pl/12691,1622643,0,1,obama-wybral-chiny-zamiast-dalajlamy,wiadomosc.html 

Zobacz także:

Apel Chin do USA 

Chińczycy ocenzurowali Obamę 

Chińczycy liczą na Obamę 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.