Aktualności Chińska kultura

60 lat z Czerwonym Smokiem

Chiny świętują 60. rocznicę proklamowania przez Mao Zedonga ustroju komunistycznego. Okrągłe urodziny Pekin uświetnił wielką wojskową defiladą, podczas której pokazał swoją najnowocześniejszą broń.

Uroczystości na na pekińskim Placu Tiananmen rozpoczęły się od 60 salw armatnich i wystąpienia ubranego w szary mundur w stylu Mao prezydenta Hu Jintao. Prezydent, dokonując inspekcji oddziałów wojska, w swym wystąpieniu mówił o „wielkiej odnowie chińskiego narodu”.

Podkreślał, że Chiny nadal dążyć będą do ostatecznego „zjednoczenia ojczyzny”, na forum międzynarodowym prowadząc „niezależną politykę pokoju”.

– Chiny będą współpracować z narodami wszystkich krajów w imię budowy harmonijnego świata, trwałego pokoju i wspólnego dobra – oświadczył chiński przywódca, apelując jednocześnie do sił zbrojnych ChRL o ochronę niezawisłości narodowej i tym samym przyczynianie się do utrwalenia światowego pokoju.

Uroczystości uświetniła też defilada wojskowa. Jak informuje dziennik „China Daily”, tegoroczna różniła się od podobnej sprzed 10 laty – uczestniczyło w niej mniej żołnierzy, pokazano natomiast najnowocześniejszy sprzęt bojowy, w tym na 18 wyrzutniach międzykontynentalne rakiety balistyczne, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych.

Nad głowami ok. 30 tys. gości, zaproszonych na plac, przeleciały eskadry samolotów i śmigłowców bojowych.

W kolorowym pochodzie, jaki nastąpił po przemarszu oddziałów wojska, uczestniczyło około 180 tysięcy ludzi – dorosłych i dzieci. Na zakończenie uroczystości wysłano w niebo kilkadziesiąt tysięcy kolorowych baloników.

Więcej:

http://www.tvn24.pl/12691,1621942,0,1,60-lat-z-czerwonym-smokiem,wiadomosc.html

Zobacz także:

Prosimy o cierpliwość, Chińczycy świętują

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.