Aktualności

Nowe cła na Chiny. Będzie wojna handlowa?

Unia Europejska ryzykuje wznieceniem sporu handlowego z Chinami. Mimo zapowiedzi obu stron o rozszerzeniu handlu, Bruksela nałożyła nowe karne cła na produkty z ChRL.Tym razem na folie aluminiowe i rury stalowe.

Obserwatorzy obawiają się teraz działań odwetowych ze strony Chin, które podczas ostatniego sporu handlowego z USA reagowały także nakładaniem karnych ceł.

W sporze z UE grozi eskalacja, ponieważ w Brukseli czeka na rozpatrzenie jeszcze wiele wniosków o karne cła z prawie każdej branży. Zdaniem Chin, jeżeli UE postawi przed Chinami bariery celne, będzie to oznaką protekcjonizmu. Chiny mogą mieć także kolejne problemy w USA. Wprowadzenia karnych ceł na tani papier z Chin domagają się amerykańscy producenci papieru.

Pekin obawia się teraz, że w dobie kryzysu Chiny staną się największą ofiarą barier handlowych. Podczas szczytu G20 w Pittsburgh’u urzędnicy pekińskiego ministerstwa ds. handlu podkreślali, że kraje przemysłowe ponoszą odpowiedzialność za 90 procent wszystkich karnych działań przeciwko Chinom. W pierwszych ośmiu miesiącach roku działania te miały kosztować chińskich producentów dziesięć miliardów dolarów.

Podczas szczytu G20 przeciw protekcjonizmowi opowiedział się także prezydent Chin, Hu Jintao (na zdjęciu). Między innymi dlatego Chiny wniosły do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zażalenie na Waszyngton, ponieważ Amerykanie nałożyli karne cła na chińskie opony samochodowe.

W ramach odwetu Pekin planuje nałożenie karnych ceł na importowane z USA części samochodowe oraz drób. Sporządzony na tle tych działań raport WTO mówi o groźbie wybuchu wojen handlowych. Z dokumentu wynika, że od kwietnia do końca sierpnia państwa G20 wprowadziły 91 nowych działań protekcjonistycznych. Ochrona własnego przemysłu stała się głównym punktem działań antykryzysowych także takich państw jak Chiny i USA.

Więcej:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe;cla;na;chiny;bedzie;wojna;handlowa,149,0,539797.html?p=md

Zobacz także:

USA nakłada antydumpingowe cła na rury z Chin

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.