Aktualności

UE krytykuje Chiny za wycofywanie się z otwarcia rynków

Izba Handlowa Unii Europejskiej w Chinach skrytykowała stronę chińską, zarzucając jej stopniowe wycofywanie się z reform, mających prowadzić do otwarcia miejscowych rynków dla zagranicznego biznesu.

W opublikowanym w Pekinie dorocznym raporcie, Izba odnotowała wzrost w ciągu ostatnich trzech lat działań interwencyjnych rządu ChRL w politykę przemysłową, a także wprowadzenie nowych ograniczeń wobec zagranicznych inwestycji. Działania takie sprawiły, że Chiny stały się mniej atrakcyjne dla zachodnich przedsiębiorców. Jak zastrzegł jednak prezes Izby Joerg Wuttke, 1400 firm reprezentowanych w unijnej izbie nadal pozytywnie ocenia perspektywy swej działalności w Chinach.

Za główny problem Wuttke uznał ograniczenia w dostępie do rynku chińskiego, kwestie przejrzystości z punktu widzenia prawa i polityki oraz ochrony praw intelektualnych. Pojawiły się też oznaki protekcjonizmu; zagraniczne firmy są "systematycznie wykluczane" z przetargów, a faworyzowane są lokalne przedsiębiorstwa – zaznaczył.

W raporcie unijnej izby podkreślono, iż podjęte przez Chiny reformy na rzecz otwarcia gospodarczego zaowocowały przyjęciem tego kraju w 2001 roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co prowadziło do przyspieszenia tempa chińskiego wzrostu gospodarczego.

Więcej:

http://finanse.wp.pl/kat,8311,title,UE-krytykuje-Chiny-za-wycofywanie-sie-z-otwarcia-rynkow,wid,11451665,wiadomosc.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.