Aktualności

PKB Chin na poziomie 8,5%

Produkt krajowy brutto (PKB) w Chinach w trzecim kwartale tego roku wzrośnie do około 8,5% z 7,9% w poprzednim kwartale, ogłosili rządowi urzędnicy.

Te optymistyczne prognozy wychodzą naprzeciw obawom na światowych rynkach, że wzrost w Chinach może załamać się na skutek aktualnych wielkich wydatków fiskalnych i boomu na pożyczki bankowe.

Państwowe Centrum Informacji (SIC) poinformowało, że wzrost kredytów bankowych może się „znormalizować" w najbliższych miesiącach, ale ostrzega jednocześnie, że każdy niespodziewany zastój w sektorze pożyczek może być niebezpieczny dla ożywienia gospodarczego.

W sierpniu chińskie banki udzieliły pożyczek na kwotę 500 mld jua (73 mld $), miesiąc wcześniej natomiast pożyczono 356 mld juan.

SIC ogłosiło, że Chiny w drugiej połowie tego roku będą utrzymywały „aktywną" politykę fiskalną i „odpowiednio luźną" politykę monetarną.

„Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w Chinach spadał przez wiele miesięcy, utrzymuje się łagodna deflacja i nie ma podstaw do zmian aktualnej polityki monetarnej", powiedział jeden z think-tank przy chińskiej agencji planowania.

Agencja przewiduje również, że indeks cen konsumpcyjnych w tym kwartale spadnie o 1,3% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Także wskaźnik cen produkcyjnych zanotuje spadek – o 7,9%.

SIC oznajmił, że chińska gospodarka będzie się rozwijać, jednak wciąż eksport będzie poniżej oczekiwań. Eksport zanotuje spadek o 20% a import o 12,7% w tym kwartale, przewidują think-tank.

Nakłady inwestycyjne pozostaną kluczową siłą napędową dla trzeciej co do wielkości gospodarki świata – inwestycje w środki trwałe wzrosły o 32% w trzecim kwartale bieżącego roku.

Zobacz także:

Premier Chin: Nie możemy być ślepymi optymistami

Spadek chińskiego eksportu

"Gospodarka wraca do zdrowia, ale…"  

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.