Aktualności

Chiny: największe rezerwy walutowe w historii

Wartość walutowych rezerw chińskiego banku centralnego przekroczyła 2,1 biliona dolarów.

Drugi kwartał przyniósł wzrost wartości rezerw Banku Ludowego Chin o 178 mld USD do kwoty 2138 mld USD. W poprzednim kwartale rezerwy również rosły, lecz w znacznie wolniejszym tempie, tzn. o niespełna 8 mld USD. Tak szybka akumulacja nadwyżek walutowych nie jest jedynie kwestią dodatniego bilansu w handlu zagranicznym, który wyniósł 34,8 mld USD czy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (21 mld USD), lecz w dużej mierze spowodowana była napływem gorącego kapitału spekulacyjnego. Rządowy program antykryzysowy zyskuje pochlebne opinie inwestorów, a chiński rynek akcji ze wzrostem przekraczającym od początku roku 70 proc. jest drugim najlepszym na świecie. Analitycy zagranicznych biur maklerskich szacują, że wzrost gospodarczy Chin w 2009 r. wyniesie między 5 a 8 proc., co w porównaniu ze spadkiem PKB w USA, Japonii czy strefie euro na poziomie ok. 4 proc. r/r, przyspiesza efekt doganiania dotychczasowych liderów przez rynki wschodzące

Jeśli chodzi o rolę Chin w walce z globalnym kryzysem gospodarczym nie brakuje znaków zapytania. Około 65 proc. rezerw walutowych ulokowanych jest w aktywach wycenianych w dolarach i siłą rzeczy rosnące nadwyżki będą się przekładać na zakupy amerykańskich obligacji (co coraz mniej odpowiada władzom Chin). Podczas gdy na całym świecie trwa "odkręcanie" zjawisk z ostatnich kilku dekad i ograniczanie akcji kredytowej, Chiny zwiększają podaż pieniądza w nieprawdopodobnym tempie – w czerwcu wzrosła ona o 29 proc. w odniesieniu do czerwca 2008 r.

Przy obecnym poziomie zarobków zdolność kredytowa przeciętnego obywatela Kraju Środka kwalifikowałaby większość kredytów (według amerykańskich standardów) do kategorii subprime, czyli o bardzo wątpliwej jakości. Wielu inwestorów pomija również fakt wiarygodności danych statystycznych publikowanych przez chińskie urzędy oraz nieprzewidywalność polityków, czego znakomity przykład mieliśmy w ubiegłym tygodniu, gdy aresztowano czterech pracowników australijskiej spółki Rio Tinto biorących udział w negocjacjach odnośnie nowych cen metali na najbliższe miesiące.

Na azjatyckich rynkach akcji w środę dominowały wzrosty. Sesja w Europie rozpoczęła się od jednoprocentowych zwyżek indeksów. Przed komunikatem Fed, który zostanie opublikowany dopiero po godz. 20 czasu warszawskiego, uwagę inwestorów przykuwać będą informacje o inflacji w strefie euro i USA oraz o produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych.

Łukasz Wróbel
Analityk
Open Finance

Zobacz także:

Chińskie rezerwy walutowe wzrastają do 2 bln USD

Chińska waluta stała się walutą rozliczeniową

Juan – światowa waluta rezerwowa?  

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.