Aktualności

Bezrobocie w Chinach

Portal internetowy China Daily podaje, że pomimo oznak wychodzenia z kryzysu, kwestia bezrobocia w Chinach jest nadal poważnym problemem. Podczas konferencji prasowej, Wang Yadong, minister ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa socjalnego, powiedział, że w stolicy nadal istnieje ryzyko bezrobocia, ponieważ kraj nadal dosięga kryzys gospodarczy.

W Chinach jest ok. 140 milionów pracowników migrujących (migrant worker). Są to osoby pracujące poza miejscem zamieszkania, głównie w miastach.

Na pytanie dotyczące zatrudnienia tych ludzi, Wang Yadong odpowiedział, że z 70. milionów, 95% pracowników powróciło do zajęć w miastach po zakończeniu Festiwalu Wiosny (Spring Festival), najważniejszego święta i okazji do spotkania z rodziną. Z pięciu procent, część znalazła pracę w rodzinnym mieście, a część założyła własną firmę. Do tej pory jednak, ok. 3% migrant workers, do tej pory poszukuje pracy. Drugie 70 milinów powróciło już przed rozpoczęciem święta. Pan Wang dodał również, że trzy miliony absolwentów uniwersytetów oraz szkół pomaturalnych nie może znaleźć pracy. Wśród tej grupy jest ok 2 milinów tegorocznych absolwentów oraz młodych ludzi, którzy w zeszłym roku ukończyli szkołę i do tej pory nie znaleźli pracy. Obecnie poziom bezrobocia w miastach wynosi 4,3%. Liczba ta nie zmieniła się od marca. W grudniu zeszłego roku poziom bezrobocia wynosił 4,2%. Pan Wang dodał, że rząd nadal będzie prowadził politykę ograniczania bezrobocia, aby nie przekroczyło ono zakładanych na początku roku 4,6%.

Zobacz także:

Chińczycy bezrobotni, ale bezpieczniejsi

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.