Aktualności

Polski eksport obniżył się o 22%

Raport Głównego Urzędu Statystycznego: W pierwszym półroczu 2009r. firmy wyeksportowały towary za łączną sumę ponad 200 mld złotych. To daje wynik 45, 7 mld euro.

Polskie firmy mają kłopoty ze sprzedażą swoich towarów za granicę, bo u naszych największych partnerów handlowych szaleje recesja. Wywóz towarów na rynki zagraniczne poprawił się jednak głównie dzięki słabej pozycji złotego.

Import w pierwszej połowie bieżącego roku był aż o 30,6 % niższy niż rok wcześniej i osiągnął 49,4 mld euro.

Specjaliści twierdzą, że tak głęboki spadek importu wynika z osłabienia konsumpcji w Polsce. Ale dzięki temu znacznie poprawiło się saldo handlu zagranicznego – w pierwszej połowie tego roku deficyt sięgnął 3,7 mld euro, a w ubiegłym roku wynosił aż 12,3 mld euro.

Naszym największym partnerem handlowym pozostają Niemcy, do których sprzedaliśmy w I półroczu towary warte 11,9 mld euro. To o 19,5 %. mniej niż w roku 2008. Kolejne miejsca zajmują Włochy i Francja. Najwięcej importujemy z Niemiec, Chin i Rosji. Niestety, z żadnym z tych krajów nie udało się zwiększyć wymiany handlowej. 

Więcej:

http://www.eksportuj.pl/artykul/pokaz/id/7550/polski-eksport-obnizyl-sie-o-22 

Zobacz także:

Kwietniowy eksport przewyższył import

Lepsze prognozy dla polskich eksporterów

Eksport i import w lutym. Dużo słabsze niż przed rokiem  

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.