Aktualności

Gra o Opla trwa – wkraczają Chińczycy?

Chiński producent samochodów BAIC zagląda w księgi finansowe Opla, jednak nie złożył jak dotąd żadnej oferty. Eksperci z branży uważają ten krok za afront General Motors wobec kanadyjsko-austriackiej Magny.

Jednak w działaniach tych można dostrzec także asekurację GM – w przypadku gdyby planowane przejęcie Opla przez koncern Magna nie doszło do skutku.

Kanadyjsko-austriacka Magna oraz rosyjski Sberbank chcą zostać udziałowcami większościowymi Opla Prawdopodobnie urażeni zachowaniem GM nie komentuja pojawienia się trzeciego gracza. Ich milczenie może jednak wynikać z faktu, że nawet w samych Chinach zainteresowanie BAIC europejskim producentem samochodów oceniane jest sceptycznie. Chińscy eksperci z branży motoryzacyjnej postrzegają BAIC jako raczej bierny koncern państwowy.

Tymczasem General Motor współpracuje od lat z chińskim SAIC, który jest konkurentem BAIC. W Chińskiej Republice Ludowej można spotkać niektóre modele Opla sprzedawane pod marką SAIC – niemiecka marka nie ma w Chinach swojego przedstawicielstwa. Dlatego też GM nie wyrazi raczej zgody na przejęcie Opla przez BAIC, by nie robić sobie konkurencji w Chinach. Natomiast BAIC nie zechce przejąć marki, której, mimo transferu technologicznego, nie będzie mógł sprzedawać w kraju.

Odpowiedzi na wiele pytań oczekuje się także w Europie: Według informacji z kręgów zbliżonych do BAIC, chiński koncern nie zamierza produkować w Niemczech aut. Chińczyków interesuje bardziej sieć dystrybucji Opla. Jednak ściąganie do Europy konkurencji z Chin nie leży także w interesie GM.

Więcej:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gra;o;opla;trwa;-;wkraczaja;chinczycy,87,0,482903.html?p=md

Zobacz także:

Kto przejmie Opla? Pojawił się czwarty gracz

General Motors pod Wielkim Murem

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.