Aktualności

Konferencja „Prawo i praktyka celna – rzeczywistość, perspektywy” RELACJA

Konferencja „Prawo i praktyka celna – rzeczywistość, perspektywy" zorganizowana przez portal spedycje.pl odbyła się w dniach 7-8 maja br. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Wydarzenie objęte zostało patronatem Pana Jacka Kapicy, Szefa Służby Celnej, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji państwowej, menadżerowie i kadra zarządzająca firmami realizującymi obrót towarowy z zagranicą: importerzy i eksporterzy oraz przewoźników, spedytorów, agencji celnych.

Na konferencji zostały omówione praktyczne aspekty funkcjonowania polskiej administracji celnej w świetle ustawodawstwa unijnego i krajowego. Przedstawione będą przygotowywane zmiany przepisów oraz ich konsekwencje dla funkcjonowania przedsiębiorstw. O wdrożeniu i stosowaniu procedur uproszczonych, uzyskiwaniu świadectw AEO dyskutowali doświadczeni przedstawiciele firm oraz administracji celnej. Zaprezentowane zostały funkcjonujące i projektowane systemy informatyczne wspierające obsługę celną. Wpływ zmian celnych na prowadzenie biznesu omówili krajowi i zagraniczni eksperci.

Postulaty uczestników konferencji głównie skupiały się wokół uzyskiwania procedury uproszczonej AEO. Według „głosów z sali" koszty uzyskania AEO są znaczne, a korzyści nie różnią się od dotychczasowych udogodnień, natomiast wymagania dotyczące uzyskania AEO są znacznie wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Ponadto uzyskiwanie AEO jest za długim procesem. Przyspieszeniu tego nie sprzyja niewystarczająca liczba urzędników zajmujących się tą procedurą. Proces hamuje również fakt, że wrażliwe dokumenty takie jak szczegóły Polityki Bezpieczeństwa Informacji firmy trzeba dostarczać do Izby Celnej.

Kolejną ważną kwestią poruszaną podczas konferencji tematyka podatku VAT. Uczestnicy apelowali, aby w Polsce podobnie jak w innych krajach europejskich nie było wymagane zabezpieczenie przy odliczaniu podatku VAT.

Grzegorz Smogorzewski, dyrektor departamentu i zastępca szefa służby celnej w swoim wystąpieniu przedstawił opinie, że:- Stworzenie bezpapierowego środowiska dal cła i handlu to ułatwienie, ale jednocześnie większe bezpieczeństwo handlu międzynarodowego. To także element Strategii Lizbońskiej wdrażany przez wspólnotową Dyrekcję Generalną Taxud.

Stąd stałe prace nad jak najlepszymi „elektronicznymi procedurami" zapewniającymi płynny przepływ danych między państwami eksportera i importera, w sposób pozwalający na ponowne użycie danych wprowadzonych już raz do systemu.

Ale reorganizacja procedur celnych, to także obniżenie kosztów poprzez ujednolicenie sposobów kontaktowania się w taki sam sposób z organami celnymi wszystkich krajów UE oraz dostęp przedsiębiorców do szerokiego zakresu usług elektronicznych.

– Standardowo oferowane oprogramowanie spełnia potrzeby zdecydowanej większości firm  i jest tanie w stosunku do kosztów wytworzenia i utrzymania – mówił Andrzej Huzar, właściciel firmy Huzar Softaware. Tym bardziej, że przeważają proste metody przekazywania danych i z reguły firmy potrzebują pełnej integracji, ale z własnymi systemami.

Szczególny aplauz uczestników wywołało wystąpienie prof. Płoszajskiego z warszawskiej SGH, którego sentencja „O losach świata decydowały zawsze zdarzenia, które w świetle aktualnych przekonań „nie miały prawa się wydarzyć" – w każdym razie tak szybko!" znana jest i przyswajana w środowisku TSL.

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.