Aktualności

Washington Post: Chiny wykorzystują kryzys, by zaznaczyć swe wpływy

W czasie, gdy kryzys finansowy osłabił tradycyjne potęgi gospodarcze, Chiny coraz aktywniej zaznaczają swój wpływ, co na nowo stawia pytanie o ich rolę w tworzeniu nowego ładu światowego – pisze w czwartek "Washington Post".

W ostatnich miesiącach – zauważa dziennik – Chiny między innymi stały się największym partnerem finansowym Jamajki. Dotkniętej przez kryzys wyspie nie zdołali pomóc zajęci własnymi problemami jej tradycyjni sojusznicy – USA i Wielka Brytania.

Jednak "pomoc zagraniczna i pożyczki to tylko jeden ze sposobów, w jaki Chiny zaznaczają swą nową rolę jako światowego lidera finansowego" – zauważa "Washington Post", przyglądając się ostatnim działaniom władz w Pekinie.

Chińscy przywódcy coraz częściej kwestionują prymat  dolara jako jednostki rezerw walutowych. W ostatnich miesiącach Chiny zawarły z sześcioma krajami porozumienia o tzw. currency swap (wymianie towarowej w ramach określonej puli pieniędzy – PAP), z sześcioma krajami, które teraz utrzymują część swoich rezerw w juanie. Firmom z południa kraju rząd w Pekinie zezwolił na zawieranie umów z sąsiednimi państwami w juanie, a nie dolarach czy  euro.

W styczniu Chiny dołączyły jako kraj-donor do Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju. Z Międzynarodowym Funduszem Walutowym rozmawiają o podwyższeniu swojego wkładu w zamian za większy wpływ na politykę MFW. Forsują też próby utworzenia nowej instytucji rywalizującej z Azjatyckim Bankiem Rozwoju.

"Wybielając własny wizerunek" Chiny obwiniają kraje zachodnie o wywołanie kryzysu – pisze "Washington Post", podkreślając, że podczas forum ekonomicznego w Boao w ostatni weekend chińscy przywódcy "wykorzystywali każdą okazję, by skrytykować kraje i instytucje Zachodu".

Więcej:

http://pb.pl/a/2009/04/23/Washington_Post_Chiny_wykorzystuja_kryzys_by_zaznaczy2

Zobacz także:

BŚ: Chiny przyspieszą już w tym roku

Kto ma pieniądze, ten ma władzę – Chiny rządzą na szczycie G20

Chiny – nowi panowie świata?

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.