Aktualności

Uwaga na chińskie zabawki i czajniki

Coraz więcej niebezpiecznych produktów z Chin. W ubiegłym roku z unijnego rynku wycofano niemal dwa tysiące groźnych dla człowieka produktów. Połowa z nich pochodziła z państwa środka, to głównie zabawki i produkty elektroniczne – wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Już w poniedziałek komisarz ds. ochrony konsumentów Meglena Kunewa przedstawi doroczny raport o funkcjonowaniu unijnego systemu ostrzegania o niebezpiecznych i wycofanych z rynku produktach w roku 2008 (RAPEX). Wiadomo, że w sumie zgłoszono do niego aż 1866 produktów, które groziły zdrowiu albo życiu użytkowników. To o 16 proc. więcej niż w 2007 roku (1605).

 Wśród niebezpiecznych produktów najwięcej jest zabawek i artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci (498). Inne to – grożące porażeniem – urządzenia elektroniczne (169), np. czajniki albo łapki na muchy. Groźne są także pojazdy silnikowe (160) i ubrania (140).

Produkty chińskie stanowiły grubo ponad połowę wszystkich zgłoszeń (59 proc.). Dopiero w dalszej kolejności władze krajów członkowskich ostrzegały przed wyrobami z Japonii i USA, a także krajów UE (313): Niemiec, Włoch, Francji i Polski (19 zgłoszeń).

Zgłoszenie do RAPEX oznacza, że niebezpieczne produkty są wycofywane z rynku i niszczone.

Więcej:

http://www.tvn24.pl/12692,1596055,0,1,uwazaj-na-chinskie-zabawki-i-czajniki,wiadomosc.html

Zobacz także:

Produkcja w Chinach w górę. To już przełom?  

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.