Aktualności

Nowy lider aut hybrydowych

Chińskie władze przyjęły plan, którego celem jest wejście do światowej czołówki krajów produkujących hybrydowe auta (w tym również autobusów). Plan ten ma być osiągnięty w ciągu najbliższych trzech latach.

Cel, który został ustawiony przez chiński rząd, sugeruje, że wielka trójka z Detroit – GM, Ford i Chrysler, mające duże problemy z przetrwaniem na rynku – będzie miała jeszcze większe kłopoty, kiedy przyjdzie im zmierzyć się w przyszłości z międzynarodową konkurencją w sektorze hybrydowych aut.

Obecnie Chiny są daleko za USA, Japonią oraz innymi krajami produkującymi spalinowe pojazdy. Szansą dla Państwa Środka jest więc przeskoczenie obecnej technologii produkcji.

Intencją Chin jest nie stworzenie przemysłu, który da setki miejsc prac i powiększy eksport kraju, lecz zredukowanie zanieczyszczeń i zmniejszenie zależności od  ropy z krajów Bliskiego Wschodu. Wydaje się jednak, że elektryczne samochody nie usuną ciemnego smogu ani nie ograniczą zbytnio emisji gazów cieplarnianych. Powód? Chiny pozyskują 75 proc. swojej energii ze spalania węgla, co emituje dużo więcej sadzy i gazów cieplarnianych niż przy użyciu alternatywnych surowców.

Raport McKinsey & Company stworzony ostatniej jesieni pokazuje, że zamiana w Chinach samochodów paliwowych na elektryczne (o tych samych gabarytach) zmniejszyłaby emisję gazów jedynie o 19 proc.
Rząd Państwa Środka stosuje już dopłaty do hybrydowych aut w wysokości do 8,8 tys.  USD. Subsydia te dotyczą zakupu taksówek i aut dla agencji rządowych. Władze dopłacają również do badań nad nowoczesnymi technologiami i designem elektrycznych samochodów.

Do końca 2011 r. Chiny planują zwiększyć produkcję do 0,5 mln hybrydowych i elektrycznych aut i autobusów rocznie.

Więcej:

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=eb386445-ed08-4273-b805-fa5000991fec

Zobacz także:

Rośnie sprzedaż samochodów w Chinach

Chiny wyprodukują elektryczne samochody

Samochody made in China wjeżdżają nad Wisłę

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.