Aktualności

Azja będzie ofiarą pęknięcia bańki obligacyjnej

Prezydent Barack Obama energicznie naciska na liderów, by przyspieszyć rządowe wydatki, które mają uratować światową gospodarkę. Oczekuje się, że kraje Unii Europejskiej skupią się na nieprecyzyjnych finansowych systemach regulacyjnych. Jednak dla krajów azjatyckich kluczową sprawą jest bezpieczeństwo ich aktywów denominowanych w dolarach, ponieważ kraje te przewidują spadek wartości dolara, z powodu rosnącego amerykańskiego zadłużenia rządowego. 

Zapewnienie stabilnego, godnego zaufania i spełniającego swoją rolę dolara może być podporządkowane krótkoterminowym amerykańskim interesom, stwarzając zagrożenie dla globalnej monetarnej stabilności. Na dłuższą metę Ameryka może szukać rozwiązania dla ekonomicznego chaosu w najlepszym razie przez dewaluację dolara, w najgorszym przez niewywiązywanie się z płatności. Takie zjawisko chińskie przysłowie kwituje krótko: "napić się trucizny, by ugasić pragnienie". Historia podsuwa przykłady, jak choćby upadek systemu monetarnego z Bretton Woods na początku lat 70. Mogą za to zapłacić zagraniczni właściciele amerykańskich obligacji denominowanych w dolarach.

Analitycy ostrzegali przed powstaniem pod koniec 2008 r. bańki amerykańskich obligacji skarbowych. I choć zabezpieczenie przed niespłacaniem zadłużenia rządowego może zmniejszyć ryzyko kredytowe, nie sposób utrzymać realnej wartości papierów wartościowych denominowanych w dolarach. Jeśli ta bańka pęknie, to ofiarami staną się kraje Wschodniej Azji. Ich gospodarki są w posiadaniu ponad 1,6 mld USD amerykańskiego zadłużenia rządowego lub 25% całego zadłużenia będącego w posiadaniu społeczeństwa.

Wliczając bezpośrednie posiadanie, kraje azjatyckie mogą mieć połowę niespłaconych, będących w rękach społeczeństwa obligacji skarbowych. Według niektórych szacunków Chiny, bezpośrednio i pośrednio, są w posiadaniu amerykańskich obligacji skarbowych na kwotę ponad 1,2 biliona dolarów. Jeśli dolar upadnie, skutki mogą być niszczące dla z trudem zdobytego azjatyckiego dobrobytu i mogą położyć kres ekonomicznej globalizacji.

Chińskie oszczędności narażone są na każdy spadek wartości dolara, natomiast ekspozycje kapitałowe w korporacjach będących w dobrym stanie i projekty dotyczące infrastruktury są narażone na mniejsze ryzyko spowodowane spadkiem wartości waluty. Ale z powodu zawirowań rynkowych i braku wiedzy na temat kulturowych, prawnych i regulacyjnych problemów, na jakie można natknąć się w amerykańskich przedsiębiorstwach, kraje azjatyckie nie chcą ponosić ryzyka związanego z inwestycjami. Jednak jeśli powstanie program gwarancyjny, azjatyccy właściciele oszczędności mogą zechcieć inwestować bezpośrednio w amerykańskich branżach, cierpiących na niedostatek kapitału.

Autor – Yu Qiao, profesor ekonomii School of Public Policy and Management na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie.

Więcej:

http://ft.onet.pl/11,24594,azja_bedzie_ofiara_pekniecia_banki_obligacyjnej,artykul.html

Zobacz także:

Mazurek: Chiny i USA do końca razem

Chiny nadal będą inwestować w amerykańskie papiery wartościowe

Chińczycy wieszczą koniec dolara

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.