Aktualności

Eksport w 2009 roku spadnie najbardziej od II wojny światowej

Światowa Organizacja Handlu (WTO) opublikowała w poniedziałek raport, zgodnie z którym w wyniku światowego załamania gospodarczego i związanego z nim zmniejszenia popytu w 2009 roku wielkość światowego eksportu spadnie o 9 proc. – będzie to największy spadek od czasu II wojny światowej.

Dyrektor generalny WTO Pascal Lamy w poniedziałek podczas wizyty w Waszyngtonie namawiał amerykańskich urzędników nadzorujących handel, aby dokończyć rundę z Dauhy, czyli negocjacje w sprawie liberalizacji światowego handlu.

Gwałtowny spadek obrotów w handlu światowym wzmocnił wezwania z krajów Europy, Azji i Ameryki Południowej do szybkiego zakończenia rundy z Dauhy na warunkach zaproponowanych w grudniu. Amerykański rząd nie chce przestać subsydiować swoich rolników dopóki kraje rozwijające się, w tym Brazylia, Indie i Chiny, nie otworzą rynków na dobra amerykańskie.

 Według przewidywań WTO najbardziej – o około 10 proc. – spadnie eksport w krajach rozwiniętych. W krajach rozwijających się, których wzrost gospodarczy uzależniony jest w znacznym stopniu od handlu, eksport spadnie o 2-3 proc.

Raport WTO zawiera ostrzeżenie, że nawet Chiny nie będą w stanie uchronić się przed skutkami spadku globalnych obrotów handlowych, ponieważ we wszystkich krajach będących najważniejszymi partnerami Pekinu prawdopodobnie spadnie popyt na towary importowane.

Raport odnotowuje spadek chińskiego eksportu w lutym o 26 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a o 28 proc. od stycznia 2009 r.

Gdyby utrzymała się taka tendencja spadkowa, eksport Chin zmalałby do zera w ciągu 10 miesięcy lub roku – podkreśla agencja AP cytując raport WTO.

Ale tak gwałtowny dalszy spadek jest nie do pomyślenia. Zdaniem autorów raportu korekta tego trendu nastąpi szybko.

Więcej:

http://pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=26a94c23-bd67-45e6-90c2-be0492820c49

Zobacz także:

Chiński eksport słabnie. Analitycy zaskoczeni

To będzie najtrudniejszy rok dla Chin

Nowe instrumenty wsparcia dla eksporterów

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.