Aktualności

Chińskie Ministerstwo Handlu: Chiny nadal atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

Mimo spadku wartości zrealizowanych w Chinach zagranicznych inwestycji w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku o 26 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, Chiny nadal są najbardziej atrakcyjnym miejscem lokowania inwestycji zagranicznych – twierdzi rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu. – Stabilny wzrost chińskiej gospodarki, wielki rynek oraz odpowiednie działania rządu chińskiego będą wzmacniać zaufanie zagranicznych inwestorów do Chin – podaje.

Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało na podstawie danych statystycznych, że z powodu globalnego kryzysu finansowego wartość aktywów wielu międzynarodowych korporacji zmniejszyła się, co z kolei spowodowało, że korporacje te stały się mniej skłonne i zdolne do inwestowania za granicą. Fakt ten negatywnie wpłynął na napływ do Chin zagranicznego kapitału, jednak wpływ ten jest ograniczony:

– Według danych ONZ, w roku 2008 wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich spadła w skali globalnej o 21proc. Przewiduje się, że w roku 2009 spadek wyniesie około 30 proc. Wywrze to z pewnością negatywny wpływ na napływ kapitału zagranicznego do Chin, jednak Chiny są nadal atrakcyjne dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

W celu stymulowania inwestycji zagranicznych w Chinach, Ministerstwo Handlu ogłosiło, że władze prowincjonalne będą wydawać zezwolenia na realizację projektów inwestycyjnych z udziałem zagranicznego kapitału o wartości poniżej 100 mln USD. Wcześniej zezwolenie musiało wydać samo Ministerstwo Handlu. Resort ogłosił także, że będzie podejmować wysiłki na rzecz zachęcenia zagranicznych inwestorów do inwestowania w rozwój zaawansowanych technologii, ochronę środowiska naturalnego oraz do lokowania inwestycji w środkowych i zachodnich regionach Chin.

Więcej:

http://polish.cri.cn/177/2009/03/17/162s87475.htm

Zobacz także:

Inwestorzy omijają Państwo Środka

Azja szykuje pakiety ratunkowe

To będzie najtrudniejszy rok dla Chin  

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.