Aktualności

Chiny domagają się zwrotu rzeźb z kolekcji Yves Saint Laurenta

Chiny zażądały w czwartek natychmiastowego zwrotu dwóch rzeźb z brązu wywiezionych w czasie wojen opiumowych. Rzeźby te, z kolekcji zmarłego projektanta mody Yves Saint Laurenta, pojawiły się w katalogu aukcyjnym.

Królik i głowa szczura mają trafić pod młotek na aukcji Christie’s w Paryżu. Według Chin pochodzą ze złupionego w 1860 roku przez wojska angielsko-francuskie letniego pałacu cesarskiego pod Pekinem.

– Wiadomo wszystkim, że podobne obiekty padły łupem połączonych wojsk angielsko-francuskich podczas II wojny opiumowej i te cenne artefakty od lat znajdują się za granicą – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu.

– Chiny mają nie budzące wątpliwości prawo własności tych obiektów i obiekty te powinny natychmiast zostać zwrócone – dodała Jiang. Wystawienie ich na aukcję "zrani uczucia Chińczyków" i będzie sprzeczne z międzynarodowymi traktatami – powiedziała rzeczniczka.

Według agencji Xinhua Chiny i Francja podpisały w 1995 roku konwencję o zwrocie skradzionych lub nielegalnie wywiezionych obiektów kultury.

Więcej:

http://wiadomosci.onet.pl/1915499,12,chiny_domagaja_sie_zwrotu_rzezb_z_kolekcji_yves_saint_laurenta,item.html

 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.