Aktualności

Polski eksport się załamał

Październikowe dane NBP nie pozostawiają złudzeń – kryzys w strefie euro przecieka do Polski. Nasz eksport spadł po raz pierwszy w historii!

W październiku wartość naszego eksportu wyrażona w euro spadła o 1,2 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 22,5 proc. miesiąc wcześniej.

Ponieważ duża część wysyłanych za granicę produktów robiona jest z materiałów i części wcześniej stamtąd sprowadzonych, mocno wyhamował też import.

– Poziom eksportu i importu był znacznie niższy od oczekiwań. Ten pierwszy spadł po raz pierwszy w historii – komentuje Piotr Kalisz, ekonomista Citi.

Zwraca on też uwagę, że załamanie na rynkach finansowych, spowodowało odpływ 3 mld euro inwestycji portfelowych w październiku. 2,3 mld euro z tej kwoty stanowił odpływ z rynku długu.

– To tłumaczy 1,5-procentowy wzrost rentowności papierów skarbowy i znaczne osłabienie złotego w październiku – konkluduje analityk.

Jego zdaniem, dane są niekorzystne dla złotego. Jednak nasza waluta już sporo ucierpiała w ostatnich miesiącach, co może hamować jej wyprzedaż.

Zobacz także:

Handel zagraniczny. Rośnie nam deficyt

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.