Aktualności

Chiński juan walutą międzynarodową?

Chińscy eksperci rządowi uważają, że juan powinien wkrótce pełnić podobną rolę w rozliczeniach międzynarodowych, jak japoński jen lub brytyjski funt, ale zdaniem niezależnych analityków przeszkodą jest stały wzrost kursu waluty chińskiej wobec walut światowych.

Do umiędzynarodowienia juana na poziomie jena i funta wystarczy odpowiednia polityka finansowa rządu chińskiego – napisał w raporcie członek Komitetu Polityki Monetarnej przy Banku Centralnym, Chen Yulu, Wyznacznikiem tego procesu jest, zdaniem Chena, szybki wzrost transakcji realizowanych przy użyciu juana. W ubiegłym roku wartość takich kontraktów, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosła o 49 proc.

Chen uważa, że w handlu z krajami Ameryki Łacińskiej, Afryki, Japonii i Korei Południowej w rozliczeniach coraz częściej powinien być używany juan. W raporcie pisze, że zanim juan stanie się walutą międzynarodową, jest wiele do zrobienia w zakresie rozwoju chińskich instytucji finansowych – ich rolą jest przekonanie przedsiębiorców chińskich oraz ich partnerów zagranicznych do korzyści z rozliczeń w chińskiej walucie.

Więcej:
http://biznes.onet.pl/chinski-juan-waluta-miedzynarodowa,18892,5543448,1,news-detal

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.