Aktualności

Szlak kolejowy między Węgrami a Chinami

Węgierski operator kolejowy Gysev Rt i chińska firma transportowa Far East Land Bridge LTD podpisały porozumienie na wprowadzenie wzdłuż Węgier nowego szlaku transportowego łączącego Chiny z Europą Zachodnią.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym w piątek, 18. stycznia w Ministerstwie Transportu i Gospodarki w Budapeszcie, Gyor-Sopron-Ebenfurt(Gysev) Rt ma zacząć działać do 2012 roku.

Minister Transportu Csaba Kakosy powiedział, że porozumienie jest pierwszym krokiem uczynionym przez Węgry w celu ożywienia połączenia kolejowego między Chinami z Europą Zachodnią.

Według wcześniejszego raportu MTI agencji informacyjnej, pierwszy pociąg towarowy wyruszył z Chin 9. stycznia i przewiduje się, że dotrze do Zahony na ukraińskiej granicy z północno-wschodnimi Wędrami pod koniec tego miesiąca.

Przewiduje się, że pociągi towarowe z Chin od lutego będą przyjeżdżać raz w tygodniu, zaś od lata pięć razy w tygodniu, wykorzystując całkowicie możliwości stacji.

Obecnie średnio między 5,800 a 7,900 kontenerów przybywa do Zahony rocznie. Do 2009 roku aż 20,000 kontenerów z Chin będzie przechodziło przez Zahony.

Do tej pory większość chińskich towarów eksportuje się do Europy drogą morską.

Największym obecnie pytaniem jest to czy ostateczna “jedwabna droga” przetnie Węgry czy raczej Polska lub Słowacja zostaną wybrane. Głównym kryterium będzie szybkość z jaką pociąg dotrze do różnych punktów pokonując tysiące kilometrów.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.