Aktualności

Eksport i import po 10 miesiącach 2007 r.

Ponad 83 mld euro wyniósł eksport za 10 miesięcy br. Jego wartość wzrosła w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku o 14,2 proc. Z kolei import wzrósł o 16,4 proc. do wysokości 96,2 mld euro.

Przyrost deficytu październiku br. wyniósł w zaledwie 300 mln euro, wobec średniego przyrostu miesięcznego za 10 miesięcy 2007 o 1,3 mld euro.

Korzystne zmiany odnotowano w obrotach handlowych z Rosją. Wartość eksportu do tego kraju w ciągu 10 miesięcy wyniosła ponad 3,8 mld euro i wzrosła o 26,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Równocześnie import z Rosji zwiększył się zaledwie o 2,5 proc., czyli 10-krotnie wolniej niż eksport na ten rynek. W rezultacie deficyt wymiany z Rosją za 10 miesięcy br. udało się zredukować do 4,5 mld euro, z 5,1 mld euro przed rokiem.

Wolniej niż zazwyczaj rósł eksport do krajów UE. Wyniósł on ponad 65,5 mld euro (wzrost o 13,3 proc., tj. o 0,4 pkt. proc. wolniej niż przeciętnie). W całym ubiegłym roku tempo jego wzrostu na rynek unijny sięgało 23,5 proc.

Z kolei eksport do tzw. krajów rozwijających się wyniósł 4,8 mld euro i wzrósł o 10 proc. tj. o 7 pkt. proc. wolniej niż w 2006 r. Jednocześnie import z tych rynków wzrósł do poziomu 17,7 mld euro, czyli o 26,7 proc. Wynik ten okazał się o ponad 10 pkt. proc. wyższy od przeciętnego tempa wzrostu polskiego importu ogółem. Tradycyjnie głęboki deficyt w obrotach handlowych z tymi krajami sięgnął po 10 miesiącach br. 12,9 mld euro i pogłębił się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 3,3 mld euro. Stanowił on blisko 100 proc. ogólnego deficytu w polskim handlu w analizowanym okresie.

Od stycznia do października br. najdynamiczniej rosły obroty wyrobami metalurgicznymi, chemicznymi, rolno-spożywczymi i przemysłu elektromaszynowego.

więcej na: www.mg.gov.pl 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.