Aktualności

Samochody made in China wjeżdżają nad Wisłę

Na początku 2008 r. w Radomiu ruszy salon samochodowy z chińskimi autami marki Great Wall. Będzie to już drugi, po firmie China Motors z Gdańska, diler oferujący u nas auta produkowane w Państwie Środka. To okazja dla kierowców, którzy szukają taniej alternatywy dla zachodnich samochodów – ocenia "Polska".

Na początek w Radomiu będą dostępne dwa auta – terenówka Hover oraz pikap Deer. Wyposażony m.in. w automatyczną klimatyzację i skórzaną tapicerkę Hover ma kosztować ok. 70 tys. zł, czyli 30 tys. mniej, niż jego japoński odpowiednik Toyota RAV4. Na pierwszy rzut oka oba auta są do siebie bardzo podobne, ale chińskie ma gorszy silnik niż japońskie. Inżynierowie z Great Wall zastosowali w nim jednostkę benzynową skonstruowaną w latach 90.

Podobnie jest z Deerem. Kosztuje niespełna 50 tys. zł, czyli o 30 tys. zł mniej, niż Toyota Hilux czy Mitsubishi L-200, ale nie znajdziemy w nim – jak u japońskich konkurentów – nowoczesnych silników Diesla spełniających restrykcyjne normy spalania Euro 4. W dodatku Deer nie ma w wyposażeniu poduszek powietrznych.

Chińczycy liczą jednak, że atrakcyjna cena, a także zataczająca coraz szersze kręgi moda na pikapy oraz terenówki, przyciągną klientów. W Rosji czy na Ukrainie auta te można kupić już od roku i chętnych nie brakuje. W ubiegłym roku tylko w Rosji koncern sprzedał 5 tys. aut. W sumie w 2006 r. Great Wall wyeksportował 14 tys. z 70 tys. wyprodukowanych samochodów.

W Polsce dostępne są też bardziej nowoczesne i masowe auta z Chin. W China Motors można na przykład zamówić najnowszy model miejskiego auta Changhe Ideal II, zaprojektowanego przez słynną pracownię Bertone Design A.S., która pracuje m.in. dla koncernu Alfa Romeo. Ideal II ma nie tylko zgrabną linię nadwozia, ale także bardzo atrakcyjną cenę – w wersji podstawowej 29 tys. zł. Tak niska cena to m.in. zasługa najtańszego od ponad 10 lat dolara, bowiem w tej właśnie walucie wyceniane są eksportowane na rynki europejskie chińskie auta.

Ambitne plany wobec m.in. polskiego rynku ma koncern Geely, produkujący małe auta osobowe, podobne do Fiata Pandy. W maju podpisał on list intencyjny z koncernem Avag, skupiającym w Europie ok. stu punktów dilerskich, w tym trzy w Warszawie. Geely chce od 2009 r. zacząć zdobywać rynek unijny. Firma przygotowuje w związku z tym dwa modele o roboczej nazwie FC-2 i FC-3, których ceny mają zaczynać się od 27 tys. zł – podaje "Polska".

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.