Aktualności

Chiny deklarują zaostrzenie swej polityki pieniężnej

Chiny zmienią w 2008 roku swą politykę pieniężną "z ostrożnej na rygorystyczną", by zapobiec rysującemu się przegrzaniu gospodarki i okiełznać rosnącą inflację, która  zagraża stabilizacji społecznej – podały w środę chińskie media.

    Jak poinformowała państwowa agencja Xinhua, decyzję taką podjęto na odbywającej się za zamkniętymi drzwiami naradzie gospodarczej. Chodzi o naradę, jaką partyjno-państwowe kierownictwo Chin organizuje corocznie w grudniu dla ustalenia ekonomicznych wytycznych na rok następny.

    Według Xinhua, konferencja podjęła decyzję o "ścisłym  kontrolowaniu wysokości pożyczek i tempa ich udzielania, by lepiej regulować popyt krajowy i równoważyć płatności  międzynarodowe".

    Podczas zakończonej w środę trzydniowej konferencji przemówienia wygłosili prezydent Chin Hu Jintao i premier Wen Jiabao.

    Poprzez kolejne podwyżki stóp procentowych i inne przedsięwzięcia chińskie władze starają się ograniczyć zaciąganie kredytów oraz osłabić inwestowanie w centra handlowe, fabryki i budynki biurowe. Rząd obawia się, że nawał nieukończonych obiektów może doprowadzić do niespłacania kredytów, wywołując kryzys finansowy.

Jak zaznacza agencja Associated Press, uchwały Centralnej  Roboczej Konferencji Ekonomicznej sygnalizują chińskim przywódcom konieczność zrównoważonego schładzania inflacji oraz ograniczania nadmiernych inwestycji bez hamowania gospodarczej ekspansji, niezbędnej dla wzrostu dochodów i zatrudnienia.

 Tegoroczny wzrost gospodarczy Chin ma wynieść 11,5 proc., zaś na rok 2008 przewiduje się jego niewielki spadek, do 10,8 proc. Roczna inflacja sięgnęła w październiku 6,5 proc., co jest najwyższym jej wskaźnikiem na przestrzeni ubiegłego dziesięciolecia. Według wcześniejszych rządowych prognoz, ceny  artykułów konsumpcyjnych miały w bieżącym roku wzrosnąć tylko o 3 proc.

 Jak napisała Xinhua, w roku przyszłym Chiny zamierzają  zrealizować dwa "przedsięwzięcia prewencyjne": "zapobiec przekształceniu się szybkiego wzrostu gospodarczego w przegrzanie oraz zapobiec temu, by wzrost cen zmienił się ze strukturalnego w ewidentną inflację".

Chiński bank centralny pięciokrotnie podwyższył w tym roku stopy procentowe, których stawka dla pożyczek jednorocznych wynosi obecnie 7,29 procent. Ośmiokrotnie zwiększył również wysokość swych obowiązkowych rezerw, ograniczając w ten sposób wolumen dostępnych kredytów.

W wydanym w środę komunikacie bank centralny zapowiedział, iż będzie "kontynuował wzmacnianie i ulepszanie kontroli ekonomicznej, dalej realizował rygorystyczną politykę pieniężną i podejmował intensywne środki na rzecz usprawnienia zarządzania płynnością".

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.