Aktualności Chińska kultura

Chiński Nowy Rok

Nowy Rok jest najważniejszym świętem obchodzonym w Chinach od wieków. Nie wiadomo kiedy dokładnie wykształciła się tradycja noworoczna w Chinach. Obchody te nazywane są często „Festiwalem Wiosny” i trwają 15 dni, Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym opartym na kombinacji kalendarza księżycowego i słonecznego. Rozpoczyna się wraz z nowiem księżyca i kończy po 15 dniach w czasie jego pełni. Dlatego każdego roku zaczyna się innego dnia wg kalendarza gregoriańskiego.

Tym razem Chiński Nowy Rok rozpocznie się 18.02.2007 i będzie rokiem Ognistej Świni, ponieważ dominującym żywiołem będzie ogień.

Z nadejściem Nowego Roku związane są różne legendy. Jedna z nich mówi o bestii imieniem Nian, która dawno temu przybyła z gór i zaczęła pożerać ludzi. Była tak ogromna, że mogła połknąć wiele osób na raz. Zrozpaczeni ludzie nie wiedzieli co robić. Na szczęście z ratunkiem przybył pewien stary mędrzec, który przekonał bestię, żeby swą moc pokazała pożerając inne potwory zamiast zwykłych ludzi. Nian by udowodnić swą siłę pożarł wiele stworów, które zagrażały ludziom. Bestie pouciekały do lasu ze strachu przed Nian. Starzec odjechał na grzbiecie Nian ale przedtem przekazał ludziom ważną wskazówkę: aby przed nadejściem każdego nowego roku pamiętali o wywieszeniu na oknach i drzwiach czerwonych papierowych ozdób. Uchroni ich to przed powrotem Nian, który boi się czerwonego koloru. Odstraszeniu potwora służą także fajerwerki, czerwone lampiony i charakterystyczny taniec lwa. Od imienia tego stwora pochodzi znak 年 (nián), który oznacza „rok” w języku chińskim.

Większość Chińczyków czeka na ten moment przez cały rok, ponieważ daje im możliwość zabawy i odwiedzenia najbliższych. Do nadejścia Nowego Roku należy się przygotować. Na wiele dni przed nim sprząta się w domach aby wyrzucić z nich nagromadzone tam przez cały rok nieszczęście.

Pierwszy dzień Nowego Roku jest początkiem Festiwalu Wiosny. Noworoczne święto ma swój ustalony kalendarz, zgodnie z którym należy postępować. Dominuje tu obawa przed skutkami przesądów – należy na przykład unikać noszenia czarnych ubrań, przeklinania i kłócenia się. Ponadto Chińczycy unikają liczby „4” i jej wymawiania, ponieważ brzmi podobnie do słowa „śmierć”- (sì). Przed końcem roku należy spłacić wszystkie długi a w noworoczne święta nie zaciągać nowych, bo to źle wróży na przyszłość. W Wigilię Nowego Roku o północy należy otworzyć wszystkie okna i drzwi w domu aby opuścił go Stary Rok. Takie samo wielkie znaczenie przykłada się do tego, kto będzie pierwszą osobą, którą spotkamy w nowym roku i jakie słowa lub dźwięki usłyszymy. Nie jest dobrze także używać noży i nożyczek, bo mogą odciąć szczęście.

Każdy dzień Festiwalu Wiosny ma swoje znaczenie dlatego w tym czasie podejmowane są różne rodzinne zobowiązania i pielęgnowane tradycje. Pierwszy dzień jest poświęcony bóstwom nieba i ziemi, którym należy oddać cześć. Większość Chińczyków odwiedza tego dnia seniorów rodziny. Jeśli to tylko możliwe, spotykają się wieczorem w Wigilię Nowego Roku na wspólnym obiedzie. Pierwszego dnia zazwyczaj powstrzymują się od jedzenia mięsa, ponieważ wierzy się, że to zapewni dłuższe życie. Osoby stanu wolnego otrzymują w czerwonych kopertach lub paczuszkach pieniądze i życzenia od zamężnych i żonatych.
Drugiego dnia czci się swoich przodków i pozostałych bogów. Co ciekawe, tego dnia Chińczycy są szczególnie troskliwi w stosunku do psów, uważają bowiem, że jest to dzień ich urodzin.
Trzeciego i czwartego dnia zięciowie i synowe odwiedzają swoich teściów. Piątego dnia świąt nie wychodzą z domów, gdyż oczekują nadejścia Bóstwa Bogactwa, które zwabia się umieszczając na frontowych drzwiach paski czerwonego papieru z zaklęciami.
Od szóstego do dziesiątego dnia Chińczycy odwiedzają rodziny i przyjaciół oraz modlą się o powodzenie i zdrowie dla nich.
Siódmego dnia rolnicy wystawiają swoje plony i sporządzają napój z siedmiu warzyw. Ten dzień jest także uważany za dzień narodzin wszystkich ludzi. Ósmy dzień to kolejny dzień wzmacniania więzi rodzinnych przy wspólnym posiłku.
Dziewiąty dzień to urodziny Nefrytowego cesarza, więc z tej okazji składane są mu ofiary. Od dziesiątego do dwunastego dnia ponownie krewni i przyjaciele zapraszani są na obiad. Chińczycy uwielbiają jeść i każda okazja jest dobra na wspólny posiłek.
Po tak obfitym świętowaniu czas na dietę i trzynastego dnia je się zazwyczaj proste potrawy z ryżu.
Czternastego dnia jest czas przygotować się do obchodów ostatniego dnia Festiwalu Wiosny. Jest to czas na zakup lampionów i fajerwerków. Ostatniego dnia (a właściwie nocy) odbywa się Festiwal Lampionów jako uroczyste zakończenie noworocznych świąt.

Oczywiście nie tylko Chińczycy 18 lutego będą świętować nadejście Nowego Roku. Jest to święto obchodzone prze inne narody i grupy etniczne na całym świecie utożsamiające się z tą kulturą. Wszystkim im życzymy:

新年快樂
Szczęśliwego nowego roku!

Gabriel Damaszk

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.