Aktualności

Chińskie banki walczą o kontrolę nad światowymi zasobami finansowymi

Przez długie lata Chiny były fabryką świata, dlatego też do Państwa Środka napłynęły gigantyczne pieniądze. Teraz stanowią one podstawę do światowej ekspansji chińskich banków.

Gdy przez ostatnie cztery lata amerykańskie i europejskie banki zmagały się z kryzysem i wiele z nich przeżyło tylko dzięki potężnym zastrzykom pieniędzy podatników – chińskim bankom portfel wręcz puchł. Już na koniec 2010 r. ich aktywa, po raz pierwszy w historii, były wyższe od aktywów banków amerykańskich: ponad 14 bln dolarów kontra 12 bln. Od tego czasu przewaga się utrwala, chińskie aktywa rosną bowiem w tempie kilkunastu procent rocznie. Inne porównanie jeszcze bardziej przemawia do wyobraźni: od 1978 r. – gdy kierownictwo chińskiej partii komunistycznej rzuciło hasło prorynkowych reform gospodarczych – chiński sektor bankowy zwiększył swoje rozmiary 338 razy. A amerykański – tylko 10 razy.

Więcej:
http://biznes.onet.pl/marsz-po-swiatowe-zasoby-finansowe,18543,5569347,1,prasa-detal

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.