Aktualności

Wojenny dług świata wobec Chin

Chińczycy wciąż czują żal do zachodniego świata, że ich wkład w zwycięstwo aliantów nad Japonią w czasie drugiej wojny światowej nigdy nie został w pełni doceniony – a przecież poniesione przez nich ofiary były ogromne. O zapomnianych i "niewygodnych" wojennych zasługach Chin pisze "New York Times".

Równolegle z niedawnymi zapewnieniami, że są krajem "miłującym pokój", Chiny stanowczo upominają się o swoje prawa, wysuwając roszczenia do obszarów na dwóch morzach: Wschodnio- i Południowochińskim. Zdaniem wielu obserwatorów (i zaniepokojonych sąsiadów Chin w rejonie Pacyfiku), ta konfrontacyjna retoryka Pekinu to przejaw z trudem ukrywanego przekonania, że te terytoria po prostu mu się należą. Postawa ta ma związek z rosnącym znaczeniem Państwa Środka na arenie międzynarodowej.

Ale w grę wchodzi tu jeszcze jeden czynnik, o którym mało kto pamięta. Jest nim wciąż utrzymujący się wśród Chińczyków ukryty żal do zachodniego świata, że ich wkład w zwycięstwo aliantów nad Japonią w czasie drugiej wojny światowej nigdy nie został w pełni doceniony – i, jak dotąd, nie przełożył się na polityczny kapitał, który Pekin mógłby wykorzystać.

Więcej:
http://fakty.interia.pl/new-york-times/news-wojenny-dlug-swiata-wobec-chin,nId,1045937

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.