Aktualności

Juan drugą najpopularniejszą walutą na świecie

W 2013 roku udział Juanów w handlu międzynarodowym wyprzedził europejską walutę, zajmując na rynkach światowych drugie miejsce.

Juan zastąpił euro na drugim miejscu na liście najczęściej używanych walut w transakcjach finansowych w 2013 r., podaje Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT). W chińskiej walucie rozliczono 8,66 proc. akredytyw i inkaso w październiku, w porównaniu do 6,64 proc. w euro. Juan był najczęściej używany w transakcjach w Chinach (59 proc.), Hong Kongu (21 proc.), Singapurze (12 proc.), Niemczech i Australii, a jeszcze w styczniu 2012 jego udział w runku stanowił tylko 1,89 proc., w porównaniu z udziałem euro na poziomie 7,87 proc.

Eksporterzy coraz częściej decydują się na transakcje z użyciem renminbi, żeby zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność towarów i usług sprzedawanych Chińczykom. Wzrost znaczenia juana zbiega się w czasie z liberalizacją państwowej kontroli kursów wymiany i stóp procentowych. Zastępca szefa Banku Chin Yi Gang oświadczył, że budowanie rezerw zagranicznych walut nie leży już w interesie kraju. Depozyty w juanach w Hongkongu wzrosły w październiku do rekordowej sumy 782 mld juanów (379,5 mld zł). Ogłoszono również podpisanie porozumień, na mocy których rozpocznie się bezpośredni handel walutowy pomiędzy juanem i funtem brytyjskim oraz dolarem singapurskim. Chiny zatwierdziły też limit w wysokości 80 mld juanów na kupno krajowych akcji przez londyńskich inwestorów. Bezpośredni handel walutami z Australią i Japonią prowadzony jest już od 2 lat.

Więcej na:

http://forsal.pl/artykuly/763085,juan-popularniejszy-od-euro-w-2013-roku.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.