Aktualności

Chiny stawiają na badania

Na naukę i rozwój technologii Chiny wydały w 2012 roku 1,98 proc. swojego rocznego produktu krajowego (PKB). I prześcignęły pogrążoną w kryzysie Unię Europejską, gdzie w tym samym roku 28 krajów członkowskich przeznaczyło na ten cel tylko 1,97 proc. PKB. Tak wynika z najnowszych danych OECD.

Dystans będzie się zwiększać – ostrzega OECD. Bo Chiny przyśpieszają – w 2012 r. wydały na badania o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a tnąca koszty UE – tylko o 1 proc. więcej w porównaniu z 2011 r. Wynika z tego jasno, że UE przegrywa obecnie wyścig o przyszłość z Chinami. Chiński plan pięcioletni przewiduje, że do 2015 r. Państwo Środka przeznaczy na badania 2,2 proc. PKB. Europa, gdzie trwa stagnacja, takich ambicji nie ma. W 2013 r. jej wzrost był zerowy, a w 2014 r. może wynieść do 1,4 proc. PKB – wynika z danych Eurostatu.

– Komisja Europejska od dawna ostrzega, że Chiny doganiają unijne wydatki na naukę i technologię – powiedział "South China Morning Post" z Hongkongu rzecznik Komisji Europejskiej do spraw rozwoju Michael Jennings. – Unia powinna więcej wydawać na te cele – dodaje. – Musi to zrobić zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.

Więcej na:

 http://wyborcza.pl/1,75476,15313093,Chiny_wydaja_wieksza_czesc_swego_PKB_na_badania_niz.html#ixzz2r7exZ0oc

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.