Aktualności

Cenzura w Chinach, tym razem ekonomiści

Chiny próbują cenzurować ekonomistów, więc świat będzie wiedział coraz mniej o ich gospodarce. Chyba że państwa G-7 przekonają władze, by przerwały naciski. Ale ma to swoją cenę, pisze William Pesek w felietonie.

Chińska policja ds. prawomyślności ma kolejnego wroga. Atak Partii Komunistycznej na internet i międzynarodowe media to ogólnie znany fakt. Jednak teraz wzięła na celownik zagranicznych naukowców, którzy ośmielają się podważać oficjalną retorykę, że chińska gospodarka może już zawsze rosnąć 7 proc. rocznie i nie grozi jej krach. To sedno ostatnich działań "South China Morning Post" – gazety, która usiłuje zdyskredytować zagranicznych badaczy. Tylko czekać, aż największe banki zaczną się autocenzurować, by nie urazić Pekinu.

Czy tym, którzy będą się sceptycznie odnosić do chińskich danych na każdy temat od eksportu, przez toksyczne długi, po zanieczyszczenie środowiska, będą zamykane usta? Jeśli tak się dzieje w mediach, to na pewno będzie tak też w bankach.

Ogromnym problemem jest to, że druga pod względem wielkości gospodarka świata jest nietrasparentna. Co świat może na to poradzić? Moim zdaniem to zadanie dla G-7. Nadszedł czas, by Japonia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Kanada wyszły ze swojego kokonu i przywitały Chiny w swoim klubie.

Chiny to kraj z największą skalą handlu, ma największe na świecie rezerwy walutowe (3,8 bilionów dolarów), powoduje największe zanieczyszczenie środowiska i jest szybko umacniającą się siłą geopolityczną. Jednak nie ma regularnie zbierającego się forum, na którym przedstawiciele innych narodów mogliby usiąść naprzeciw chińskich oficjeli, by dowiedzieć się, co się dzieje w Państwie Środka. Przedstawiciele największych krajów potrzebują informacji od chińskiego ministra finansów Lou Jiweia i od szefa banku centralnego Zhou Xiaochuana na temat rzeczywistego stanu reform systemu finansowego, które mają położyć kres toksycznemu zadłużeniu.

Więcej na:

http://forsal.pl/artykuly/779471,cenzura-w-internecie-chiny-probuja-zamknac-usta-ekonomistom.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.