Aktualności

Chiny zwiekszają urbanizację – 90mln obywateli ma się przenieść do miast

Władze Chin ogłosiły plan powiększenia miast i poprawy świadczonych w nich usług publicznych. Zezwalając kolejnym milionom mieszkańców wsi na migrację do miast, chcą w ten sposób stymulować chińską gospodarkę.

Ogłoszono to w "Narodowym planie urbanizacji nowego typu" na lata 2014-20. Rząd chce podnieść wskaźnik urbanizacji kraju z 54 do 60 proc. Oznacza to przemieszczenie się kolejnych 90 milionów ludzi ze wsi do miast. Rząd chiński od dawna zdaje sobie sprawę, że do utrzymania szybkiego tempa wzrostu konieczna jest zmiana zużytego już modelu rozwoju gospodarczego opartego na eksporcie i przemyśle. Chce przenieść jego ciężar na konsumpcję wewnętrzną, a urbanizację uważa za kluczowy czynnik w stymulacji popytu na rynku wewnętrznym. "Popyt wewnętrzny jest kołem zamachowym rozwoju Chin, a największy potencjał zwiększenia popytu wewnętrznego drzemie w urbanizacji" – napisała agencja Xinhua, cytując dokument.

Kluczowy system hukou

Na przeszkodzie stoi jednak obowiązujący od końca lat 50. sztywny system rejestracji rodzin "hukou", który dzieli obywateli kraju na dwie kategorie. Uniemożliwia on 260 milionom robotników napływowych mieszkających w chińskich miastach, ale zarejestrowanych w miejscowościach swego pochodzenia, korzystania z przywilejów przysługujących pełnoprawnym obywatelom miast. Chodzi m.in. o dostęp do publicznej edukacji i opieki zdrowotnej, wysokość emerytur, prawo do nabywania nieruchomości w mieście i łatwość załatwiania spraw w urzędach.

Więcej na: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15671728,Chiny_oglosily_narodowy_plan__90_milionow_ludzi_ze.html#ixzz2wsdBeHwS

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.