Aktualności

Chiny w czołówce importerów produktów mlecznych

Zgodnie z oczekiwaniami, koniec 2013 roku przyniósł istotny (w IV kwartale około 11-procentowy w relacji rocznej) przyrost nadwyżek eksportowych mleka na rynku światowym, co było związane z odbudową produkcji w krajach należących do czołówki eksporterów przetworów mleczarskich. Nie wpłynęło to jednak na poprawę sytuacji popytowo-podażowej na rynku mleka, ze względu na duże zakupy dokonywane przez Chiny – informują eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej.

Pierwsze dane za 2014 rok nie wskazują, żeby w I półroczu br. sytuacja uległa dużej zmianie.
W bieżącym roku, podobnie jak w ubiegłym, na rynku szczególnie aktywne jest Państwo Środka, spada natomiast znaczenie Rosji. Według wstępnych szacunków Rabobanku, w styczniu i lutym br. Chiny zwiększyły import przetworów mleczarskich o około 60 % r/r (w przeliczeniu na mleko). Według danych publikowanych przez Komisję Europejską w samym styczniu na rynku globalnym zakupiły one 34,1 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku, czyli o prawie 93 % więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. O 42 % w relacji rocznej wzrósł również import OMP przez Rosję, zaś o 18 % przez Japonię, ale w obu tych wypadkach wolumen przywozu był znacznie niższy niż w przypadku Chin i wyniósł odpowiednio 2,2 tys. ton i 2,6 tys. ton.
Chiny istotnie więcej zaimportowały również pełnego mleka w proszku — w styczniu o 62 % do 124,9 tys. ton. Co ciekawe, w tym roku stały się również dużym odbiorcą masła, zwiększając jego zakupy o 75 % w relacji rocznej do 7,8 tys. ton. Istotny przyrost (ponad 6-krotny do 6,9 tys. ton) odnotowano także w odniesieniu do Unii Europejskiej (dotyczy tylko handlu UE z krajami trzecimi). W tym samym czasie rosyjski import masła wzrósł o zaledwie 5 % r/r do 8,5 tys. ton. 

Więcej na:

http://www.portalspozywczy.pl/mleko/wiadomosci/chiny-skupily-nadwyzke-na-swiatowym-rynku-mleka,99343.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.