Aktualności

Współpraca gospodarcza Polski z Chinami

Polska świetnie poradziła sobie podczas globalnego kryzysu finansowego i jako jedyny kraj 
Unii Europejskiej odnotowała wzrost PKB. 
Chiny doceniają sukcesy Polski – pisze Xu Jian, ambasador 
Chińskiej Republiki Ludowej.

Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej, a Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji i trzecim źródłem importu dla Polski. W ciągu ostatnich lat chińsko-polskie stosunki handlowo-gospodarcze rozwijały się pomyślnie, a obszary współpracy nieustannie się poszerzają.

Dobre fundamenty

Podczas udanej wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Chinach pod koniec 2011 roku stosunki między Chinami a Polską zostały podniesione do rangi strategicznego partnerstwa, co stanowi mocny fundament polityczny dla dalszego rozwoju naszych stosunków gospodarczych.W kwietniu 2012 roku premier Chin Wen Jiabao złożył oficjalną wizytę w Polsce. Podczas tej wizyty odbyło się pierwsze spotkanie przywódców Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej (1+16) w Warszawie, gdzie Chiny zaproponowały 12 propozycji na rzecz promocji bliższej współpracy w ramach formuły „1+16". 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie zareagowało na – wymienione w ramce poniżej – ambitne propozycje zacieśnienia współpracy gospodarczej i politycznej między Chinami i regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Po tym wydarzeniu chińsko-polskie relacje handlowo-gospodarcze weszły w nowy etap. W 2013 roku w Bukareszcie odbyło się drugie spotkanie przywódców „1+16". Uczestniczące państwa opublikowały „Plan działania z Bukaresztu", wyznaczyły kierunek współpracy w sferach infrastruktury, transportu, handlu i inwestycji. Istotne dla realizacji tych celów jest m.in. bezpośrednie połączenie kolejowe Chengdu-Łódź, które przynosi chińsko-polskiej wymianie gospodarczej nową dynamikę.

Obecnie Chiny pracują nad strategiami nazywanymi „Pas ekonomiczny wzdłuż Drogi Jedwabnej" i „Morska Droga Jedwabna w wieku XXI". Dzięki temu istnieją wielkie możliwości i potencjał współpracy między naszymi krajami.

Chiny traktują bezpośrednie inwestycje jako jedną z najważniejszych metod rozwoju relacji gospodarczo-handlowej, popierają przedsiębiorstwa w delegacjach gospodarczych i badaniu rynku w Polsce; pomagają im w zapoznaniu się z przepisami i prawami polskimi; zachęcają ich do wniesienia wkładu w rozwój społeczny oraz w tworzenie miejsc pracy i do wykonania zobowiązań publicznych.

Więcej na:

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/705506,1109548-Wspolpraca-gospodarcza-Polska-Chiny.htm

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.