Aktualności

Ponad 100 chińskich biznesmenów przyjechało do Polski. Zapowiadają chęć współpracy.

Ponad stu przedsiębiorców z chińskiej prowincji Zhejiang przyjechało do Polski, by nawiązać kontakty z polskim biznesem – poinformował gubernator prowincji Zhejiang Li Qiang. Chińskie firmy reprezentują między innymi sektor rolniczy, maszynowy i elektroniczny.

– Są to przedsiębiorcy, którzy realizują politykę wyjścia na świat, posiadają duży potencjał. Mają doświadczenie i chęć współpracy z partnerami zagranicznymi. Mamy nadzieję, że nasza wizyta w Warszawie przełoży się na jeszcze głębszą współpracę z polskimi partnerami – powiedział gubernator Li Qiang podczas forum Zhejiang (China) – Poland Matchmaking Forum.

Organizatorami spotkania byli China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z Ambasadą Chin.

Gubernator prowincji Zhejiang powiedział, że chińscy biznesmeni duży nacisk kładą na rozwój elektroniki, nowoczesnych technologii, a także usług. Dodał, że 36 polskich firm już zainwestowało w prowincji Zhejiang.- Chcemy rozwijać na sprawiedliwych zasadach współpracę z zagranicą. Stwarzamy dobre warunki do inwestowania w naszej prowincji dla przedsiębiorców z zagranicy. Wspieramy zarówno inwestorów zagranicznych, jak też zachęcamy naszych przedsiębiorców do inwestycji za granicą. To chcemy przekazać polskim przedsiębiorcom. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli zacieśnić naszą współpracę gospodarczo-handlową, co się przełoży na stworzenie nowych miejsc pracy – powiedział gubernator.

Gubernator poinformował, że prowincja Zhejiang jest wysoko rozwiniętym obszarem w Chinach. Mieszka w tam ponad 50 mln osób, jego powierzchnia to 100 tys. km kwadratowych, co oznacza, że ponad 500 osób przypada na kilometr kwadratowy. – Z zazdrością patrzymy na olbrzymie przestrzenie, jakie posiada Polska – zażartował gubernator.

Dodał, że prowincja wytwarza ok. 7 proc. PKB Chin. Na jej terenie znajduje się pond 3 mln 700 tys. przedsiębiorców – na 15 mieszkańców prowincji przypada jedno przedsiębiorstwo. Jest to największy wskaźnik ze wszystkich prowincji chińskich. Jak przekazał, Chińczycy z tej prowincji bardzo często wyjeżdżają za granicę, gdzie rozwijają swój biznes – według danych dotyczy to ponad 8 mln Chińczyków.

– Bardzo wiele przedsiębiorstw, które zakładają, jest w Europie. Dużo mieszkańców naszej prowincji założyło firmy w Europie Zachodniej, w Środkowo-Wschodniej jest ich stosunków mniej, ale mamy nadzieję, że to dzisiejsze forum przyczyni się do tego, że jeszcze więcej Chińczyków zainwestuje w Polsce, a polscy biznesmeni zainwestują w naszej prowincji – powiedział gubernator.

Przekazał, że obroty handlowe za 2013 r. to ponad 300 mld dol., w tym eksport ponad 200 mld dol., co stanowi ponad 10 proc. eksportu Chin.

 Więcej na:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stosunki;polska-chiny;chinscy;biznesmeni;chca;zaciesnic;z;nami;wspolprace,91,0,1547867.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.