Aktualności

Coraz trudniejsza sytuacja europejskich firm w Chinach

Blisko połowa firm z Unii Europejskiej twierdzi, że skończyła się złota era inwestycji zagranicznych w Chinach. Przedsiębiorców martwią przede wszystkim spowalniająca gospodarka, rosnące koszty pracy i coraz silniejsza konkurencja ze strony państwowych przedsiębiorstw wspieranych przez Pekin – wynika z raportu opublikowanego przez Izbę Handlową Unii Europejskiej w Chinach.

Autorzy raportu szacują, że około 1800 firm należących do Izby straciło ponad 21 miliardów euro przychodów w samym 2013 roku na skutek barier funkcjonujących na chińskim rynku. Po raz pierwszy historii więcej badanych firm zanotowało niższe zyski z działalności w Państwie Środka niż na globalnym rynku.

Blisko 7 na 10 firm stwierdziło, że w ciągu ostatnich dwóch lat pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu w Chinach. W głównej mierzy wynikało to ze spowalniającego wzrostu gospodarczego i dynamicznie rosnących kosztów pracy. Ponad połowa badanych skarżyła się na faworyzowanie państwowych przedsiębiorstw przez władze w Pekinie.

Chiny pozostaną rynkiem strategicznym dla wielu europejskich przedsiębiorstw, ale wraz ze zmniejszającymi się oczekiwaniami względem Państwa Środka, ograniczona zostanie skala inwestycji. 21% badanych firm określiło Chiny jako najważniejszy rynek inwestycyjny na świecie, w porównaniu do 33% dwa lata wcześniej. 57% planuje rozwinięcie działalności w krótkim terminie (spadek z 86% rok temu).

Więcej na:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-nie-sa-juz-rajem-dla-zagranicznych-przedsiebiorstw-3134917.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.