Aktualności

Chiny intensywnie blokują Google

Od zeszłej soboty zarówno wyszukiwarka Google, jak też wszystkie inne usługi tej firmy są w Chinach niedostępne. Powód? 25. rocznica wydarzeń na placu Tian’anmen.

To właśnie ćwierć wieku temu doszło do studenckich protestów, które zakończyły się śmiercią 241 osób. Uwięziono również kilkaset, a niektóre do dziś odsiadują karę w chińskich więzieniach. Wydarzenia na Tian’anmen to temat tabu w Kraju Środka, a za samo wspominanie tamtych protestów można trafić za kratki. Rząd Chin nakazał zablokowanie wyszukiwarki Google, Gmaila, tłumacza i innych usług, a także krajowych wydań światowych portali, jak np. chiński The Wall Street Journal. Wszystko po to, aby nie przypominać o krwawym stłumieniu protestów.

Blokada objęła także wiele stron w świeci światowej, zaś jako główny powód jej wprowadzenia podawane jest oficjalne wyjaśnienie – wzmożone ataki na chińskie serwery i strony. Eksperci ze świata podejrzewają, że blokada zostanie zdjęta 5 VI, czyli dzień po rocznicy masakry na Placu Niebiańskiego Spokoju. Nic jednak nie jest pewne. Grupa aktywistów internetowych o nazwie GreatFire, która zajmuje się działalnością anty-cenzorską, podała ciekawą statystykę, którą widać powyżej. Obrazuje ona, jak władze Chin próbują kontrolować sieć. Wykorzystują do tego "Projekt złotej tarczy", zwany także "Wielkim firewallem chińskim" – czyli specjalne służby internetowe, odpowiedzialne za monitorowanie i blokowanie IP, DNS czy adresów www. 

Więcej na:

http://www.pcworld.pl/news/397027/Chiny.ostro.blokuja.Google.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.