Aktualności

Chiny – Export rośnie, import maleje

Chiński eksport wzrósł w maju, jednak odnotowany spadek importu sygnalizuje osłabienie popytu w drugiej pod względem wielkości gospodarce świata, informuje serwis BBC. Eksport z Państwa Środka zwiększył się o 7 proc. w stosunku do maja 2013 r. Z kolei import zmniejszył się o 1,6 proc. W rezultacie nadwyżka handlowa mocno wzrosła z 18,5 mld USD w kwietniu do 35,9 mld w ubiegłym miesiącu.

Choć do głosu dochodzą obawy o kondycję tamtejszej gospodarki, na schłodzenie koniunktury wskazują też dane o produkcji i sprzedaży detalicznej, niektórzy eksperci uważają jednak, że słabe dane handlowe są częściowo wynikiem nienaturalnego porównania z rokiem ubiegłym, kiedy to mieliśmy do czynienia z ogromną ilością fałszywych faktur eksportowych. Wynikało to z działań wielu przedsiębiorstw które w ten sposób przygotowywały się do zapowiedzianych ograniczeń walutowych.

W maju chińskie eksport do USA wzrósł o 6,3 proc. ale dynamika była znacznie niższa niż w kwietniu, kiedy wyniosła 12 proc. Podobnie było w przypadku eksportu do Unii Europejskiej. Dynamika wzrostu spadła z 15,1 proc. w kwietniu do 13,4 proc. w maju.

Więcej na:

http://www.pb.pl/3723868,13848,chiny-eksport-wzrosl-ale?utm_source=tag_&utm_medium=rss 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.