Aktualności

Czy Chiny czeka wielki krach?

Twierdząco na to pytanie odpowiada Harry Dent, jeden z najbardziej poważanych w USA analityków giełdowych i doradców inwestycyjnych.

– Chiny opierają się na unikalnym modelu kapitalizmu kierowanego przez państwo. Niektórzy ekonomiści obwieścili już jego triumf. Tymczasem bańki spekulacyjne na różnego rodzaju chińskich aktywach rosną coraz bardziej. Gdy zaczną pękać, powstanie lawina bankructw, która zmiecie sporo firm i będzie miała wpływ na sytuację na całym świecie. Chińskie problemy mogą się zacząć już tego lata lub tej jesieni – napisał ostatnio Harry Dent w swoim tekście „7 Signs China’s Economy Is Headed For Collapse" opublikowanym na portalu dla zaawansowanych inwestorów SeekingAlpha.Skąd przekonanie Denta o nieuchronności kolapsu chińskiej gospodarki? – Podstawą mojego przekonania jest baza chińskiego sukcesu. Kolaps Państwa Środka to będzie dowód na to, że gospodarka centralnie sterowana, nawet kapitalistyczna, nie może dobrze funkcjonować. Tylko gospodarka kapitalistyczna oparta na wolnym rynku i demokracji jest systemem, który może długo i udanie działać dla dobra społeczeństwa – twierdzi Dent.

Dent zwraca uwagę, że Chiny włożyły ogromne pieniądze w rozwój infrastruktury. – Drogi, linie kolejowe, lotniska, domy i biurowce oraz centra handlowe. Tego wszystkiego jest w Chinach zbyt dużo. Doszło do przeinwestowania. Poprzednio miało ono miejsce również w Azji, na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Skutkiem był kryzys azjatycki z lat 1997-2002 – zauważa Dent.

Więcej na:

http://biznes.onet.pl/czy-chiny-sa-blisko-wielkiego-krachu,18524,5644170,1,analizy-detal 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.