Aktualności

Chiny deklarują, że nigdy nie będą starały się o hegemonię w regionie

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w sobotę, że jego kraj nigdy nie będzie starał się o hegemonię w regionie, niezależnie od swojej siły, choć jego sąsiedzi obawiają się działań Pekinu podejmowanych w kilku sporach terytorialnych.

Szef Państwa Środka wypowiadał się, goszcząc przywódców Indii i Birmy na obchodach 60. rocznicy ustanowienia zasad pokojowego współistnienia miedzy tymi krajami.

Prezydent Birmy Thein Sein, indyjski wiceprezydent Hamid Ansari oraz gospodarz spotkania wezwali do współpracy na rzecz zachowania pokoju w regionie.

Xi zaapelował również o stworzenie "nowej architektury bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku". Wcześniej wspominał, że w taki układ bezpieczeństwa można by włączyć Rosję i Iran, ale nie obejmowałby on Stanów Zjednoczonych.

USA twierdzą, że w ich interesie jest utrzymanie otwartej żeglugi i handlu na strategicznych wodach Morza Południowochińskiego i Wschodniochińskiego.

Chiny toczą równocześnie z kilkoma krajami regionu spory terytorialne wokół tych akwenów i kwestionują amerykańskie wpływy w regionie.

W listopadzie ub. r. ChRL jednostronnie rozszerzyło strefy identyfikacji obrony powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim. Chińska deklaracja wywołała protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie. Jednostronnej deklaracji ChRL nie uznały również USA.

Więcej na:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-twierdza-ze-nigdy-nie-beda-staraly-sie-o-hegemonie-w-regionie-3154940.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.