Aktualności

Chiny przeznaczyły 11 mld dolarów na pomoc innym krajom

Chiny przeznaczyły blisko 11 mld euro na pomoc międzynarodową w latach 2010-12, w tym dla kilkunastu krajów europejskich – wynika z przedstawionego dziś raportu chińskiego rządu. Ponad połowę tej sumy otrzymały kraje Afryki bogate w surowce naturalne.

Pomoc udzieloną przez drugą potęgę gospodarczą świata otrzymało w formie darowizn, pożyczek nieoprocentowanych lub na warunkach preferencyjnych 121 krajów, w tym 12 w Europie. Chiński rząd nie wyszczególnił, które to kraje europejskie skorzystały z jego pomocy. Stany Zjednoczone, których gospodarka jest niemal dwukrotnie większa od chińskiej, na pomoc międzynarodową według amerykańskiej agencji ds. rozwoju międzynarodowego przeznaczyły około 31,2 mld dolarów (22,9 mld euro) w samym tylko roku podatkowym 2012.

Wśród krajów, które dostały pomoc od Chin, 51 to kraje afrykańskie, 30 azjatyckich, 19 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a 9 – w Oceanii. Pomoc dostały także organizacje regionalne, w tym Unia Afrykańska.

Nawet jeśli Chiny odnotowały wzrost pomocy netto, brakuje jednak podstawy porównania, ponieważ poprzedni raport stwierdził tylko, że do końca 2009 roku Chiny udzieliły innym krajom wsparcia na sumę 256,3 mld juanów.

Raport zapewnia również, że Pekin nie uzależnia swojego poparcie od "warunków politycznych" i że "nie miesza się" w sprawy krajów, których pomaga.

Rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei w czwartek na konferencji prasowej zapewnił, że Chiny "starają się poprawić jakość życia swoich przyjaciół z krajów rozwijających się".

– Współpraca z krajami afrykańskimi nie ogranicza się do zasobów naturalnych, dotyczy ona wielu obszarów – powiedział Hong. Dla Chin jest to ważny sposób wypełniania międzynarodowych zobowiązań – zaznaczył.

Więcej na:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chiny-daly-blisko-11-mld-euro-pomocy-miedzynarodowej-w-ciagu-3-lat/qc90b 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.