Aktualności

Rosja i Chiny rezygnują z dolara

Bank Rosji oraz Ludowy Bank Chińskiej Republiki Ludowej przyjęły projekt umowy o rezygnacji z amerykańskiego dolara we wzajemnym rozliczaniu się. Zamiast waluty USA oba kraje będą się rozliczać w juanach i rublach.

Zgodnie z umową rosyjskie przedsiębiorstwa będą mieć nieograniczony dostęp do chińskiej waluty. Ponadto, nowy układ ma ustabilizować i zarazem wzmocnić obie waluty.

Obecnie we wzajemnych rozliczeniach między Chinami a Rosją ponad 75 proc. należy do amerykańskich dolarów. Wszelkie operacje przechodzą przez banki USA, dając gospodarce Stanów Zjednoczonych dodatkowe korzyści. Zarówno strona rosyjska jak i chińska postanowiły skończyć z tym.

Proces wypierania dolara był obserwowany od kilku lat. Między 2000 a 2013 r. udział dolara w rezerwach światowych spadł z 70 do 60 proc. Ponadto, coraz więcej banków wybiera chińskiego juana na walutę rezerwową. Łącznie jest to 40 krajów.  

Więcej na:

http://www.wprost.pl/ar/462249/Chiny-i-Rosja-rezygnuja-z-dolara/ 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.