Aktualności

W 2024 będą największą gospodarką pod każdym względem

W ciągu najbliższych dziesięciu lat Chiny wyprzedzą USA i zajmą pierwszą pozycję w rankingu największych gospodarek świata – prognozują analitycy IHS Economics.

W swoim najnowszym raporcie eksperci IHS Economics wzięli pod lupę Chiny. Zgodnie z ich prognozą, w 2014 r. Państwo Środka wyprzedzi USA pod względem wartości PKB i tym samym obejmie fotel globalnego lidera.

Analitycy IHS Economics oparli swój raport o odczyty PKB Chin wyrażone według bieżącego kursu wymiany w przeliczeniu na dolary amerykańskie. Jest to o tyle ciekawe, gdyż znacznie częściej wykorzystywanym wskaźnikiem przy tego typu porównaniach jest wartość PKB liczona według parytetu siły nabywczej, która znacznie lepiej odzwierciedla realną siłę gospodarki danego państwa. Jeśli popatrzymy w ten sposób na globalny gospodarczy rozkład sił, to Chińczykom do Amerykanów brakuje znacznie mniej.

Ile dokładnie? Ostatnie analizy wykonane przez Bank Światowy przy współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych wskazują, że PKB Chin liczony według parytetu siły nabywczej przewyższy tożsamy wskaźnik dla gospodarki USA jeszcze w tym roku. Tempo w jakim Pekin goni Waszyngton jest imponujące. W 2011 r. PKB Chin odpowiadało 83 proc. PKB USA. W 2005 r. wartość tego wskaźnika wynosiła 43 proc. 

Więcej na:

http://www.pb.pl/3845358,61610,do-2024-r.-chiny-zostana-najwieksza-gospodarka-swiata 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.