Aktualności

Chiny chcą pobudzić wzrost poprzez pomoc finansową bankom

Ludowy Bank Chin poszedł śladem Europejskiego Banku Centralnego i postanowił dosypać bankom pieniędzy. Według nieoficjalnych doniesień pięć największych banków otrzyma 500 mld juanów (81 mld USD). To monetarna odpowiedź Pekinu na słabe wyniki gospodarki.Ludowy Bank Chin każdemu z pięciu największych banków pożyczy po sto miliardów juanów na okres trzech miesięcy – podaje agencja Bloomberga powołując się na chcącego zachować anonimowość informatora. Decyzja nie została jeszcze formalnie ogłoszona.

Analitycy szacują, że pożyczka od LBC stanowi ekwiwalent obniżki stopy rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych. „To takie ilościowe poluzowanie z chińskim sznytem. Grozi nam, że wzrost spowolni poniżej poziomu tolerancji władz, co wymusi dalsze poluzowanie polityki" – skomentował Louis Kuijs, główny ekonomista Royal Bank of Scotland cytowany przez Bloomberga.

Poluzowanie polityki pieniężnej poprzez zachęcanie banków do zwiększenia akcji kredytowej to odpowiedź chińskich władz na rozczarowujące dane napływające z gospodarki. Władze mogła zaniepokoić przede niska jak na chińskie warunki dynamika podaży pieniądza oraz najniższy od 6 lat wzrost produkcji przemysłowej.

Z drugiej strony posunięcie Ludowego Banku Chin trudno nie powiązać z poluzowaniem polityki przez Europejski Bank Centralny. Już jutro EBC uruchomi pierwszą rundę preferencyjnych pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO), co ma na celu pobudzenie akcji kredytowej w strefie euro.

Więcej na:

 http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-poszly-w-slady-Europy-i-tez-sypna-kasa-7218110.html

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.