Aktualności

Integracja rynku kapitałowego Chin

Szanghaj i Hongkong to dwa największe centra finansowe i giełdowe współczesnych Chin. Przez szereg lat rynek kapitałowy Hongkongu był jednym z centrów światowej aktywności kapitałowej, natomiast giełda w Szanghaju, funkcjonująca znacznie krócej, miała wymiar bardziej krajowy, lokalny. Mając na względzie rosnące znaczenie Szanghaju w sektorze usług, w tym handlu i finansach, jak i konieczność utrzymania kluczowej pozycji Hongkongu na światowym rynku kapitałowym, administracja ChRL podejmuje kolejne kroki dla wykorzystania i wzmocnienia tego potencjału.

Podjęta została decyzja o stworzeniu mechanizmu łączącego realizację transakcji między giełdami z Hongkongu i Szanghaju (tzw. mechanizm Hong Kong/Shanghai Stock Connect). Mechanizm ten, wprowadzony w życie w dniu 17 listopada 2014 roku, ma na celu zwiększenie wzajemnych inwestycji, jak doskonalenie i konsolidację systemu finansowego drugiej co do wielkości gospodarki na świecie. Ma on również wprowadzać stopniowo giełdę w Szanghaju do elity rynków kapitałowych świata.  

Zgodnie z planem, inwestorzy z Chin kontynentalnych będą mogli zainwestować do 250 mld yuanów (41 mld dolarów) w akcje spółek notowanych w Hongkongu, natomiast inwestorzy z Hongkongu będą mogli zainwestować do 300 mld yuanów w akcje 568 spółek chińskich. Teraz inwestorzy z Chin kontynentalnych będą mogli inwestować poza obszarem Chin kontynentalnych.

Obecnie zagraniczni gracze mogą inwestować na chińskim rynku kapitałowym w RMB (yuan) jedynie poprzez system zakwalifikowanych zagranicznych instytucji finansowych, któremu przydzielono kwotę 365 mld yuanów (59,6 mld dolarów US) do końca sierpnia.

Giełdowe połączenie ma również, poza zwiększeniem przejrzystości sytemu finansowania i dokapitalizowaniem giełdy, przyczynić się do innych reform gospodarczych. 

Więcej na:

http://www.gochina.gov.pl/Aktualnosci/20141218/Stock_Connect_krokiem_w_kierunku_integracji_rynku_kapitalowego_ChRL# 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.