Aktualności

Kończy się era chińskiej taniej siły roboczej?

Chiny muszą zacząć polegać na innych środkach niż tania siła robocza, która do tej pory stanowiła podstawę szybkiego wzrostu gospodarczego. Starzejące się chińskie społeczeństwo nie zapewni wystarczającej liczby ludzi potrzebnych do pracy.

Ostatnio w Chinach miała miejsce Centralna Robocza Konferencja ds. Gospodarki, na której chińscy eksperci prowadzili debatę o konieczności zwiększenia zaangażowania w inwestycje dotyczące sektora edukacji oraz rynku pracy. Podkreślono znaczenie tych działań oraz potrzebę skupienia się na nich,  nie zaś wyłącznie na rozbudowie infrastruktury.

W Chinach z roku na rok spada liczba ludności w wieku produkcyjnym, czyli w wieku 16-60 lat. Rezultatem postępującego starzenia się społeczeństwa jest brak rąk do pracy przy bardzo szybkim tempie wzrostu gospodarczego.

Drugim problemem dla Chin jest bez wątpienia większa konkurencyjność wynagrodzenia pracowników w krajach regionu. Okazuje się, że Chiny nie są już takie tanie. Przegrywają na tym polu choćby z Indonezją czy Wietnamem.

Więcej na:

http://forsal.pl/artykuly/852570,koniec-taniej-sily-roboczej-chiny-przegrywaja-kosztowa-konkurencje.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.